Wizyta studyjna pracowników NIW-CRSO i organizacji pozarządowych w Wielkiej Brytanii

28 września, 2022

Poznawanie brytyjskich organizacji pozarządowych i ich członków, zbieranie doświadczeń, wymiana dobrych praktyk, niezliczona liczba świetnych pomysłów i mnóstwo nowej energii do działania. 13-osobowa grupa pracowników NIW-CRSO i przedstawicieli operatorów Priorytetu I programu NOWEFIO wzięła udział w wizycie studyjnej w Wielkiej Brytanii.

 

Wizyta studyjna w Wielkiej Brytanii trwała 5 dni. Dla uczestników wyjazdu był to intensywny czas spotkań i poznawania specyfiki oraz obszarów działania brytyjskich organizacji pozarządowych. Jedną z nich była The National Lottery Community Fund, która odpowiedzialna jest za dystrybucję środków z Loterii Krajowej w Wielkiej Brytanii, przeznaczonych na wsparcie społeczne. Każdego roku dofinansowane przez Fundusz projekty docierają do ponad pięciu milionów ludzi i pomagają rozwiązać istotne problemy społeczne. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat The National Lottery Community Fund przyznało 3,4 miliarda funtów w 72 tys. grantów, wspierając wartościowe inicjatywy w całej Wielkiej Brytanii.  Organizacja działa w każdym z krajów Zjednoczonego Królestwa tj. w Irlandii Północnej, Walii, Szkocji i Anglii.

Podczas wizyty w siedzibie The National Lottery Community Fund rozmawiano m.in. o projektach finansowanych przez ten podmiot, procedurach przyznawania wsparcia, kondycji młodych NGO, o sposobach pracy ze społecznością lokalną, wpływie organizacji na rozwiązania ustawodawcze, podejściu do finansowania i weryfikacji beneficjentów – w tym w szczególności grup nieformalnych.

Uczestnicy wizyty studyjnej spotkali się także z przedstawicielami 7 organizacji, które otrzymują dotację z The National Lottery Community Fund. Były to: Wales Council for Voluntary Action, Action in Caerau and Ely, GrangePavilion, StockwellPartnership Limited, KatherineLowSettlement, The Selby Trust, Eden Project.

 

– To był bardzo potrzebny wyjazd – podkreśla Edyta Salnikow z Fundacji Przestrzeń Lokalna, która wzięła udział w wizycie studyjnej.–Przede wszystkim mogliśmy poznać dobre praktyki organizacji działających w Wielkiej Brytanii, w ich środowisku lokalnym i od strony animacyjnej – poznanie dobrych praktyk funduszu działającego w Wielkiej Brytanii od strony przekazywania środków organizacjom i co bardzo ważne – tworzenie relacji z organizacjami i też taki aspekt, który uważam jest bardzo ważny – wskazanie na rolę wolontariatu i tworzenia wspólnotowości, Myślę, że to są z mojej perspektywy trzy najważniejsze kwestie i do tego dochodzi jeszcze rzecz, która jest nieodłącznym elementem wizyty i bardzo ważnym to fakt wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami, które wzięły udział w wizycie – czyli operatorami, ale również poznanie środowiska niwowskiego-tłumaczy.

 

Swoimi wrażeniami z wyjazdu podzielił się także Daniel Prędkopowicz z Fundacji Fundusz Współpracy:

Trzy miasta, osiem organizacji, dziesiątki projektów, setki kilometrów i przede wszystkim niezliczona liczba dobrych emocji, wymienionych pomysłów, wspólnych dyskusji i obserwacji to wynik wizyty studyjnej do Wielkiej Brytanii. Nie wiele się już różnimy – to pierwsze wrażenie i refleksja po spotkaniach, które mieliśmy. Jako organizacje pozarządowe nie mamy się czego wstydzić jeśli chodzi o naszą ofertę i działania. To nad czym wciąż musimy dużo pracować, zarówno my, jak i administracja współpracująca z sektorem obywatelskim – to zaufanie. W Anglii czy Walii, gdzie rozmawialiśmy także z jednym z największych funduszy grantowych The National Lottery Community Fund, zaufanie jest podstawą współpracy, realizacji projektów i rozliczania powierzonych środków. Biurokracja ograniczona jest do minimum, a wiele działań wpisuje się w długotrwałą współpracę. Mam nadzieję, że te doświadczenia wspólnie będziemy wdrażać w życie – powiedział.

 

Najważniejsze punkty wizyty studyjnej, cenne spostrzeżenia, wnioski zostaną zebrane i opisane w raporcie, który będzie służył pracownikom NIW – CRSO i pomoże podnieść jakość działań związanych z wdrażaniem programów pomocowych.