Dyrektor NIW-CRSO w programie „Warszawski Dzień”

28 września, 2022

To wyróżnienie dla tych, którzy działają na rzecz promocji historii Polski i współczesnego patriotyzmu. Do 2 października można zgłaszać kandydatów do Nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich. Wyboru laureatów dokona Kapituła Nagrody. Zasiada w niej m.in. Dyrektor NIW – CRSO  Wojciech Kaczmarczyk, który podczas wywiadu w programie „Warszawski Dzień” na antenie TVP 3 Warszawa, mówił o potrzebie doceniania społeczników i ich wielkich działań, a także o ważnej roli Nagrody BohaterONy.

 

Gościem redaktorów Natalii Nowak-Podbrożnej i Pawła Pochwały, oprócz Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności, była także Agnieszka Łysiuk-Krajewska z Komitetu Organizacyjnego Nagrody BohaterONy, która przypomniała,  że to wyróżnienie jest częścią kampanii BohaterON – włącz historię!.

– To już czwarta edycja wydarzenia, do tej pory nagradzaliśmy wszystkich tych, którzy pięknie, skutecznie, kreatywnie, ciekawie opowiadają historię Polski XX wieku. Jednak w tej edycji postanowiliśmy to zmienić i rozszerzyliśmy pole do oceniania kandydatów do nagrody też o współczesny patriotyzm, o pomoc naszym sąsiadom – Ukrainie, Ukraińcom, o pomoc w pandemii, o te wszystkie projekty, zachowania, inicjatywy, które wcielają w życie ideały pokolenia Powstańców Warszawskich – powiedziała.

 

Kapituła Nagrody BohaterONy 2022 nie będzie miała łatwego zadania. ­

– Tysiące osób, dziesiątki, setki polskich organizacji pozarządowych rzuciło się na pomoc po 24 lutego i to wyzwanie współczesnego patriotyzmu po 24 lutego nabrało szczególnego wymiaru – mówił Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk.

 

Przypomniał także o ogromnym zaangażowaniu wolontariuszy i organizacji pozarządowych w pomoc potrzebującym, które ma także odzwierciedlenie w statystykach.

– Proszę sobie wyobrazić, że jak pokazują badania Głównego Urzędu Statystycznego prawie 3 procent produktu krajowego brutto jest wytwarzane przez wolontariuszy. To jest bardzo dużo, to jest równowartość ok. 40 miliardów złotych, czyli trzeba byłoby znaleźć w budżetach państwa i samorządów tyle samo środków, żeby zastąpić pracę wolontariuszy. To jest wielka siła, wielka niewidoczna siła taka, którą trzeba docenić, trzeba zauważyć i trzeba pokazywać, m.in. BohaterON temu służy – podkreślił Wojciech Kaczmarczyk.

 

Cała rozmowa dostępna jest na stronie TVP 3 Warszawa. https://warszawa.tvp.pl/63001818/27092022 (początek od ok. 41:47 min.)

 

Przypominamy, że zgłoszenia kandydatów do Nagrody BohaterOn przyjmowane są do 2 października 2022 roku, a statuetki zostaną wręczone 25 listopada podczas specjalnej Gali. Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://bohateron.pl/