Działalność filantropijna w Polsce – zagadnienia administracyjnoprawne
Działalność filantropijna w Polsce – zagadnienia administracyjnoprawne

W niniejszej publikacji dokonano analizy prawnoporównawczej polskich regulacji prawnych dotyczących zbiórek publicznych, statusu prawnego organizacji pożytku publicznego, a w szczególności mechanizmu przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz tych organizacji jako działalności wspierającej rozwój filantropii, loterii fantowych, z których dochód przekazywany jest na cele dobroczynne, oraz crowdfundingu donacyjnego.

Przedstawione zagadnienia mają istotne znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Sformułowane przez autora propozycje rozwiązań mogą okazać się pomocne przy opracowywaniu zmian polskiego prawa w zakresie dotyczącym zagadnień administracyjnoprawnych wybranych form działalności filantropijnej. Książka stanowi więc cenne źródło wiedzy zarówno dla przedstawicieli nauki, studentów, jak i praktyków – przedstawicieli administracji publicznej oraz osób prowadzących działalność filantropijną.

Książkę wydano w serii Studia nad Społeczeństwem Obywatelskim na bazie rozprawy nagrodzonej w organizowanym przez NIW-CRSO konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu.