Organizacjom pozarządowym zwykle ktoś przewodzi. Przywództwo to plasuje się między przywództwem politycznym a biznesowym, gdyż same organizacje pozarządowe umiejscawiane są w trójsektorowej gospodarce (trójsektorowym społeczeństwie) między sektorem publicznym a prywatnym (przedsiębiorstwami). Jedno z najważniejszych zagadnień związanych z przywództwem stanowią kompetencje liderskie, od których zależy efektywność przewodzenia innymi, kierowania mniejszymi i większymi zespołami ludzkimi, osiągania założonych celów podejmowanej działalności, decydowania o sprawach mających znaczenie dla dużych grup społecznych.
Niniejsza publikacja może stanowić pomoc naukowo-dydaktyczną przy realizacji procesu kształcenia na kierunkach z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Równocześnie to przykład pracy, która w bardzo ciekawy i wielowątkowy sposób – w oparciu o autorską metodologię – analizuje funkcjonowanie liderów w wybranych organizacjach pozarządowych. Autorka pokazała zależności na styku: poziom kompetencji lidera a funkcjonowanie organizacji pozarządowej. W tym względzie książka może być pomocnym podręcznikiem, swoistym „drogowskazem” dla przyszłych liderów lokalnych organizacji pozarządowych.
Książkę wydano w serii Studia nad Społeczeństwem Obywatelskim na bazie rozprawy nagrodzonej w organizowanym przez NIW-CRSO konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu.