10-lecie Fundacji „Oczami Brata” – niezwykła Gala już za nami!

1 marca, 2024

10 lecie fundacja oczami brata

 

 

29 lutego 2024 roku o godzinie 18:00 w Filharmonii Częstochowskiej, odbyła się uroczysta gala z okazji 10-lecia Fundacji „Oczami Brata”. W wydarzeniu udział wzięli politycy, reprezentanci organizacji współpracujący z Fundacją, przyjaciele i rodziny podopiecznych, a także Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor NIW-CRSO. Podczas  gali rozdawana była również książka, pt. „Miłość zostaje tutaj” poświęcona Karolowi Bilskiemu i samej Fundacji.

 

 

Gości na wydarzeniu powitał Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata, który przypomniał o początkach Fundacji, a także jej dokonaniach. „Fundacja daje wiarę, że to co niemożliwe staje się realnością, ta Fundacja działa tylko dlatego, że życie pokonało śmierć. Ta Fundacja powstała dlatego, że Karol mój brat żył i to on nas połączył. Nie założyłbym tej organizacji gdyby nie mój brat”.

 

W trakcie gali głos zabrał również Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor NIW-CRSO, który zaznaczył, że współpracuje już z organizacjami pozarządowymi przez prawie 30 lat i w tym czasie poznał bardzo wiele organizacji, robiących niesamowite rzeczy. „Fundacja Oczami Brata już dzisiaj, po 10 latach zapisuje się do Panteonu najlepszych polskich organizacji pozarządowych. 10 lat temu były marzenia, plany a dzisiaj jest już dzieło, bo zawsze jest tak, że pewne dokonanie dzieła widać z perspektywy czasu, ale trzeba być wizjonerem, żeby je zobaczyć zanim one powstaną. (…) Organizacja potrafiła połączyć dwie bardzo ważne rzeczy w działalności organizacji pozarządowych, które wydają się niektórym, że są rzeczami, których nie da się łączyć: jedna to wrażliwość, czułość na potrzeby drugiego człowieka (…), a druga to profesjonalizm Pana Pawła i jego współpracowników”. Dyrektor NIW-CRSO podkreślił również, że misja Fundacji powinna nadal trwać i życzył, by osoby, które założyły Fundację nie przestały być marzycielami i wizjonerami.

 

W trakcie wydarzenia honorowymi odznakami zasługi dla województwa śląskiego zostały odznaczone Pani Paulina Fronczak, Wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, a także Marta Goldsztajn Dyrektor Biura Fundacji. Zostały również wręczone dyplomy i medale. Wojciech Kaczmarczyk otrzymał dyplom uznania „W podziękowaniu za pomoc okazaną społeczności Fundacji Oczami Brata w trakcie pierwszych 10 lat jej funkcjonowania w latach 2014-2024”, a także medal „Miłość zostaje tutaj” Fundacji Oczami Brata.

 

Gala była nie tylko okazją do podsumowania 10 lat istnienia Fundacji „Oczami Brata”, ale także przedstawienia planów i działań na kolejne 5 i 10 lat. Wśród tych najważniejszych znajduje się budowa dwóch kolejnych Domów Fundacji Oczami Brata, a także przeznaczanie lokali w każdej dzielnicy Częstochowy na mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami. W trakcie spotkania wspomniano również o zaplanowanych na 2024 rok 10 wydarzeniach na 10-lecie fundacji.

 

Nie zabrakło również rozmów o książce pt. „Miłość zostaje tutaj” poświęconej Karolowi Bilskiemu i samej Fundacji. Wśród zaproszonych gości znalazły się bliskie osoby, które podzieliły się swoimi niezwykłymi historiami. Nie zabrakło wzruszeń i podziękowań dla Fundacji, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami mają zapewnioną bezpieczną przyszłość.

 

Gali towarzyszyły również występy artystyczne, spotkanie uświetnili aktorzy i wokaliści: Aleksandra Tokarczyk, Marta Honzatko, Robert Mateuszuk, Michał Rorat, a także Jacek Wójcicki polski aktor i śpiewak.

 

Fundacja Oczami Brata została założona 16 stycznia 2014 roku, a jej powstanie jest dedykowane Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu Fundatora i Prezesa organizacji. Jej misją jest patrzenie na świat „oczami brata” – „oczami osób z niepełnosprawnością”.

 

Dzięki codziennej pracy Fundacja Oczami Brata otacza wsparciem 200 osób z niepełnosprawnością, współpracuje z 45 organizacjami pozarządowymi, korzysta ze wsparcia 600 wolontariuszy, a to wszystko dzięki ogromnemu sercu i energii ponad 70 pracowników, również tych z niepełnosprawnościami.