Apel NIW-CRSO do Michała Szczerby, Posła RP

31 października, 2023

26 października br. zwróciliśmy się z prośbą do Michała Szczerby, Posła RP o wyjaśnienie jego słów, zacytowanych przez ogólnopolskie media, w których określa pracowników wielu instytucji, w tym NIW-CRSO, w sposób pogardliwy i obraźliwy. Apelujemy do Posła Szczerby o niestosowanie mowy nienawiści, która może powodować napiętnowanie różnych grup społecznych, w tym pracowników administracji publicznej. Oczekujemy przeprosin pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową. Polityk KO nie odniósł się do sprawy.

 

Szanowny Panie Pośle,

 

w ostatnim czasie w mediach pojawiają się Pana liczne wypowiedzi, które dotyczą NIW-CRSO. W imieniu Wojciecha Kaczmarczyka, Dyrektora NIW-CRSO chcielibyśmy żeby doprecyzował Pan swoją myśl zacytowaną przez  businessinsider.​com.​pl 25.10.2023 r. i TOKFM 17.10.2023 r., w której zalicza Pan NIW-CRSO do grona instytucji, które są „przechowalnią darmozjadów”. Kogo (z nazwiska) Pan ma na myśli używając takich słów? Czy stosując tego typu epitety chce Pan się wykazać pogardą wobec urzędników, którzy są pracownikami NIW-CRSO? Jeśli tak to chcemy Panu wyjaśnić, że stosuje Pan to określenie wobec dziesiątek osób, które na co dzień zajmują się np. opieką nad prawidłową realizacją umów dotacyjnych, kontaktem z beneficjentami, działalnością organizacji pożytku publicznego, obsługą organizacyjną, prawną i księgową NIW-CRSO. Warto podkreślić, że są to ludzie, którzy nie są związani z polityką i znaleźli się w NIW-CRSO ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie. Część z nich od lat związana jest z pracą w organizacjach pozarządowych, część ma wieloletnie doświadczenie w pracy w administracji publicznej. Chcemy podkreślić, że praca, którą wykonują na co dzień pracownicy NIW-CRSO jest przykładem zaangażowania w rozwój trzeciego sektora. Świadczą o tym pozytywne opinie tysięcy beneficjentów NIW-CRSO, którzy współpracują z nami przy realizacji projektów oraz namacalne efekty pracy, czyli 6300 dotacji na kwotę 1,1 mld zł, które trafiły do polskich NGO.

 

Zanim po raz kolejny przyjdzie Panu do głowy, by używać stygmatyzujących określeń proponujemy, by bardziej wnikliwie przeanalizował Pan temat i zweryfikował o kim tak naprawdę mówi. Warto podkreślić, że stosowanie przez Pana takich oskarżeń budzi najgorsze skojarzenia. Uważamy też, że tego typu epitety powinny być szczególnie niepokojące dla setek tysięcy polskich urzędników, którzy być może niebawem zostaną rozliczeni ze swojej ofiarnej służby polskiemu państwu przez polityków KO, którą Pan reprezentuje.

 

W związku z tym przekazujemy tę wiadomość UDW redakcji dziennikarskich w całej Polsce i prosimy o rozpowszechnienie apelu do Pana Posła Michała Szczerby o niestosowanie pogardliwych i hejterskich określeń, które mogą powodować napiętnowanie różnych grup społecznych, które nie są związane z polityką. Oczekujemy przeprosin pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową.

 

Z poważaniem

Biuro Komunikacji i Promocji NIW-CRSO