„Bezpieczeństwo finansowe organizacji obywatelskich poprzez budowę kapitałów żelaznych”

14 października, 2021

Brak stabilności finansowej polskich NGO’sów to wciąż duży problem i wyzwanie stojące przed III sektorem oraz strukturami państwa, dlatego tak ważne jest budowanie kapitałów żelaznych, które organizacje zdobywają i gromadzą po to, by czerpać z nich zyski przeznaczane na realizację swoich celów statutowych.

 

Z pomocą przychodzi tu zarządzany przez NIW-CRSO Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, który poprzez swój Priorytet 2 stara się wzmacniać potencjał budowania i zagospodarowywania kapitałów żelaznych przez organizacje pozarządowe.

 

Seminarium, które odbyło się 13 października stało się forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy osobami, które wiedzą, jak skutecznie pozyskiwać środki finansowe i nimi zarządzać, a instytucjami pragnącymi doskonalić swoje kompetencje w tej kwestii.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych i uczestnicy spotkania online wysłuchali prezentacji eksperta ds. fundrisingu Michała Osieja, z której dowiedzieli się, jak zaplanować skuteczne działania fundrisingowe za pośrednictwem narzędzi internetowych.

 

Po wykładzie eksperckim odbyła się dyskusja panelowa pt. „Przygotowanie organizacji do budowy kapitału żelaznego – teoria a praktyka”, którą prowadziła Irena Gadaj (Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej). Panelistami byli: Michał Twardosz (Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce), Łukasz Samborski (Fundacja ,,Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych”), Arkadiusz Jachimowicz (Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych), Agnieszka Pieniążek (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia PRO CARPATHIA), Andrzej Dubiel (Stowarzyszenie Muza Dei), Paweł Kurtyka (Fundacja im. Janusza Kurtyki).

 

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy byli z nami stacjonarnie i online. Nagranie z seminarium (wykład ekspercki i dyskusja panelowa) jest dostępne TUTAJ