Dyrektor NIW w PR24: Skala pomocy dla organizacji pozarządowych jest ogromna

30 stycznia, 2023

– W tym roku wsparcie rządu dla organizacji pozarządowych przekroczy miliard złotych, w ramach 9 programów, dotrze do ponad 5 tysięcy organizacji pozarządowych – mówił na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności. Sytuacja III sektora, jego działalność i finansowanie były głównym tematem niedzielnego wydania programu „Temat dnia/Gość PR24”.

 

Podczas rozmowy w Polskim Radiu 24 Dyrektor NIW podkreślił, że w ciągu ostatnich lat zwiększyła się znacząco pula środków, które trafiają do organizacji pozarządowych.

– Z 60 do ponad 200 mln zł, z jednego do 9 programów rządowych, w ramach których organizacje pozarządowe mogą uzyskać środki na swój rozwój – mówił Wojciech Kaczmarczyk. – Skala tej pomocy, tego dokąd docieramy, do jakich organizacji pozarządowych docieramy w ramach tych 9 programów jest ogromna – dodał.

 

Jego zdaniem pieniądze przekazywane organizacjom są przez nie właściwie wydawane.

– Jednocześnie z przekazywaniem środków organizacjom pozarządowym jeździmy na kontrole wydatkowania tych środków – co roku to jest kilkadziesiąt organizacji, które są przez nas kontrolowane. Druga grupa organizacji, to są organizacje, do których jeździmy z wizytami monitorującymi, przyglądamy się temu, co te organizacje robią, w jaki sposób wydatkują środki. Skala nieprawidłowego wydatkowania środków jest absolutnie marginalna – podkreślał Dyrektor Instytutu.

Zaznaczył, że działalność III sektora w Polsce może być przykładem dla innych.

– Polskie społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe to jest bardzo pozytywny przykład i to pokazuje i pandemia, i ten ostatni rok wojny w Ukrainie, pomocy obywatelom ukraińskim, i cała skala działalności organizacji pozarządowych przez 30 lat w różnych sferach działalności pożytku publicznego – wymieniał.

 

W związku ze zbliżającym się czasem rozliczeń podatkowych Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności zachęcił do przekazywania 1,5 procent podatku organizacjom pozarządowym. Najlepiej wybierać te lokalne.

– Zachęcam Państwa do tego, aby popatrzeć jakie organizacje pozarządowe mają swoje siedziby, prowadzą swoją działalność obok, jeśli przyjrzymy się im, to zobaczymy, że my tych ludzi znamy, pewnie mijamy się, robimy razem zakupy, rozmawiamy ze sobą na ulicy, takie poznanie tych ludzi, tych organizacji buduje kapitał społeczny na poziomie lokalnym. Na stronie Narodowego Instytutu Wolności można wyszukać te organizacje, które prowadzą swoją działalność blisko nas, warto to zrobić –  tłumaczył Wojciech Kaczmarczyk.

 

Wysłuchaj całej rozmowy z Dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności. Wejdź na stronę Polskiego Radia i wybierz z listy materiał pn. „Działalność III sektora w Polsce. Wojciech Kaczmarczyk: skala rządowej pomocy jest ogromna”.