Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” 2022

3 października, 2022

Już po raz czternasty odbył się w Gdyni Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. W panelach dyskusyjnych wzięli udział Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor NIW-CRSO oraz Przemysław Jaśkiewicz Zastępca dyrektora NIW-CRSO.

 

Organizatorami Festiwalu było Miasto Gdynia oraz Stowarzyszenie Scena Kultury.

 

W ciągu czternastu lat Festiwal z małej lokalnej imprezy w Ciechanowie przekształcił się w przedsięwzięcie o zasięgu międzynarodowym, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. Festiwal stale poszerza swoją formułę. W tym roku nagrody przyznano w następujących kategoriach: film fabularny, film dokumentalny, słuchowisko radiowe, videoklip.

 

Cztery festiwalowe dni (28.09-1.10) wypełniło ponad dwieście wydarzeń. Połowa z nich to pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę złożyły się dyskusje z udziałem opozycjonistów, twórców, publicystów, wystawy specjalne, koncerty i spektakle.

Na licznych panelach toczyły się dyskusje o polskiej historii współczesnej a poprzez to i o polskiej teraźniejszości. W panelu pt. „Zbieramy pamięć, zapisujemy historię” wziął udział Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor NIW-CRSO, który mówił o wsparciu organizacji zajmujących się ochroną polskiego dziedzictwa i propagowaniem historii udzielnym w ramach programów dotacyjnych NIW. Z kolei Przemysław Jaśkiewicz, Zastępca  dyrektora NIW-CRSO wziął udział w panelu „Kto pomaga Ukrainie?”.