IV edycja Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego za nami

17 maja, 2024

Local Trends 2024

W dniach 13 i 14 maja br. w hotelu Sheraton w Sopocie odbyła się IV edycja Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego. Wydarzenie po hasłem „Samodzielne samorządy w nowej rzeczywistości” poświęcone było debatom o samorządzie lokalnym, odbyły się również liczne panele dyskusyjne i wystąpienia. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele NIW-CRSO.

Tegoroczny Local Trends przyciągnął przedstawicieli samorządów, biznesu i środowisk naukowych. Wśród gości znalazł się również Piotr Stec Przewodniczący Rady NIW-CRSO, który poprowadził panel: „Finanse i rozwój organizacji społeczeństwa obywatelskiego”, a także Stefan Kołucki kierownik Biura Programów Horyzontalnych, który opowiedział o istotnych kwestiach dotyczących organizacji pozarządowych.

Piotr Stec, rozpoczął swoją wypowiedź od podziękowań za możliwość udziału w wydarzeniu, jako partner. „Cieszę się, że Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego jest partnerem i może brać udział, w tym wydarzeniu. Ja jako przedstawiciel Rady NIW-u mam przyjemność poprowadzić dzisiaj panel, w bardzo dobrym towarzystwie ekspertów, ekspertek, ludzi, którzy na tym temacie się znają i pracują w nim od wielu lat”.

Podczas panelu wspomniał o raporcieKondycja organizacji pozarządowych. Trendy 2002-2022” przygotowanym przez Klon Jawor, który podsumowuje 20 lat wspierania sektora obywatelskiego w Polsce. W trakcie rozmów zostały poruszone m.in. kwestie: Czy finanse i rozwój są tożsame? Czy finanse powodują rozwój? Czy rozwój społeczeństwa obywatelskiego organizacji pozarządowych powoduje wzrost wpływów? Czy biurokracja nie zabija NGO-sów, oraz czym jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego? W panelu wziął udział również Stefan Kołucki, kierownik Biura Programów Tematycznych w NIW-CRSO, który wspomniał o rozwoju sektora obywatelskiego i podkreślił, że pieniądze są ważne, ale same środki finansowe nie wpłyną na rozwój sektora obywatelskiego. Zaznaczył, że potrzebne są też instrumenty prawne i współpraca z firmami czy instytucjami.

Narodowy Instytut Wolności był sponsorem tegorocznego wydarzenia Local Trends 2024, a także gospodarzem stoiska NIW-CRSO, które przygotowali i obsługiwali pracownicy.

Uczestnicy panelu:

 

  • Stefan Kołucki, kierownik Biura Programów Horyzontalnych NIW-CRSO;
  • Magdalena Jabłońska Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych;
  • Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Urząd Miejski w Lublinie;
  • Szymon Medalion, Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska.