Konkurs rozstrzygnięty! Zobacz jak będą wyglądały logotypy programów

7 września, 2018

Komisja Konkursowa wybrała zwycięską pracę konkursową w naszym konkursie na logotypy programów społeczeństwa obywatelskiego. Najwięcej głosów uzyskały logotypy nawiązujące do znaku „V”, symbolizującego zwycięstwo. Autor najlepszej pracy to Krzysztof Drumiński prowadzący agencję 2 CODE studio graficzne w Szczecinie.

W konkursie ogłoszonym 27 lipca graficy z całej Polski zgłosili prawie 100 prac. Propozycje były bardzo różnorodne w kolorystyce, stylistyce i typografii. We wtorek  4 września ogłosiliśmy 20 prac, które zgodnie z regulaminem przeszły do II etapu konkursu. Właśnie spośród tych prac Komisja Konkursowa wybrała zwycięski zestaw:

Autorem pracy jest Krzysztof Drumiński ze Szczecina. Tam też ukończył polonistykę i anglistykę na Uniwersytecie Szczecińskim, zaś na co dzień prowadzi studio graficzne 2 CODE studio graficzne. Na polskiej scenie graficznej występuje już od 2002 roku.

Komisja Konkursowa wybrała powyższą pracę kierując się wysoką jakością estetyczną, funkcjonalnością logotypów i ideą, które za nimi stoją. Logotypy w tym zestawie są proste w swojej formie, ale w sposób wyczerpujący odzwierciedlają i prezentują wartości ważne dla każdego z programów. Uwagę zwraca również wyrazisty kształt, kolorystyka i stylistyka sygnetów. Koncepcją, którą doceniła Komisja jest symbol „V”, który stanowi wspólny element dla całej serii. Wyraża on zwycięstwo, niezawisłość, wolność i solidarność – wartości, które leżą u podstaw działalności pozarządowej.

Według koncepcji autora pracy poszczególne logotypy wyrażają:

  • Korpus Solidarności: sygnet ma formę stylizowanej dłoni wyciągniętej w geście zgłaszania się; gest ten symbolizuje aktywność i wsparcie; dodatkowe dwa palce mają kształt litery „V”, znak zwycięstwa, który przywodzi na myśl ruch „Solidarności”,
  • PROO: sygnet ma kształt stylizowanego kwiatu – symbolu wzrostu, rozwoju i piękna; symbol „V” – wspólny dla wszystkich znaków – tu przybrał kształt łodygi i liścia, co można odczytywać jako solidarność będącą podstawą, fundamentem rozwoju, współpracy,
  • program harcerski: forma sygnetu przywodzi na myśl skojarzenia zarówno z ogniskiem, jak i charakterystyczną harcerską lilijką; oba odniesienia mają pozytywne konotacje,
  • FIO: sygnet ma kształt stylizowanej żarówki, której żarnik układa się w literę „V” – element przewijający się we wszystkich znakach; solidarność, będąca punktem wyjścia dla całego systemu, tu symbolizuje źródło światła i energii; sama żarówka to także metafora idei, pomysłu i inicjatywy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Jego poziom był naprawdę wysoki, co udowodnił wysiłek, z jakim wybraliśmy finałową 20. prac i długość obrad jury, które wyłoniło zwycięzcę. Gratulujemy zwycięzcy, ale także autorom 20 finałowych prac!

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 20 000 zł brutto. Finałowe logotypy zostaną poddane obróbce graficznej i już wkrótce zostaną wcielone do identyfikacji wizualnej wszystkich programów.