Nadbałtycki Uniwersytet Ludowy – już otwarty!

6 grudnia, 2023

1 grudnia 2023 roku we Władysławowie, został uroczyście otwarty Nadbałtycki Uniwersytet Ludowy. Obiekt powstał w ramach projektu współpracy „Północny Szlak Rybacki” i jest odpowiedzią na zdiagnozowane problemy, a także potrzeby wynikające z dynamicznych zmian społeczno-gospodarczych nadbałtyckiego obszaru Północnych Kaszub. W wydarzeniu wziął udział Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – CRSO.

 

Wydarzenie rozpoczął wykład o znaczeniu roli uniwersytetów ludowych. W trakcie spotkania poruszony został również temat dotyczący inspiracji i procesu powstawania NUL-u. Oficjalną część zakończyła moderowana dyskusja wokół zagadnienia: „Czym pachnie UL i jak smakuje”. Podczas otwarcia Nadbałtyckiego Uniwersytetu Ludowego o praktycznym aspekcie działalności UL-i z uczestnikami rozmawiano z poziomu instytucji, a także z poziomu uczestnika projektów „ulowych”.

 

W spotkaniu udział wzięło liczne grono mieszkańców Północnych Kaszub, a także goście z całego Pomorza, Warszawy oraz liczna delegacja z partnerskiego Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego z Wieżycy.

 

NUL został sfinansowany z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, natomiast działalność Uniwersytetu finansowana jest w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030.

 

Fot. Radosław Kamiński