O zrównoważonym rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Forum Ekonomicznym

9 września, 2022

Jeśli mówimy poważnie o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, to ten rozwój musi być zrównoważony – powiedział Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor NIW-CRSO podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 

W trakcie panelu dyskusyjnego „Koniec świata, jaki znaliśmy. Przywództwo ponad granicami. Polska, Trójmorze, Europa” Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności podkreślił, że Polska może być przykładem dla państw Trójmorza we wspieraniu i równoważeniu trzeciego sektora.

 

– W krajach sąsiadujących z nami mamy znacznie bardziej dominującą rolę organizacji pozarządowych tych wywodzących się z nurtu liberalno-lewicowego, mniej do powiedzenia mają organizacje konserwatywne. Wydaję mi się, że ten nasz model wspierania, równoważenia trzeciego sektora może być jakimś przykładem dla krajów Trójmorza – powiedział Wojciech Kaczmarczyk. – Jeśli mówimy poważnie o rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, to ten rozwój musi być zrównoważony, musi uwzględniać wszystkich tych, którzy są obecni w tym sektorze, chcą działać na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego – dodał Dyrektor NIW.

 

W panelu uczestniczył również Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który mówił o wojnie w Ukrainie i jej ogromnym wpływie na sytuację w całej Europie. – Wojna na Ukrainie, to co się z tą agresją rosyjską na Ukrainę łączy to na pewno nowa sytuacja geopolityczna i elementem bardzo istotnym tej nowej sytuacji jest podniesienie znaczenia formatów środkowoeuropejskich, w tym Trójmorza, a w związku z tym także przywództwa Europy Wschodniej i nowa Europa, jaka powinna się wykuwać musi się wykuwać nie tylko z partnerskim, ale także z liderskim, przywódczym udziałem Europy Wschodniej – podkreślił Piotr Gliński.

 

Panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli Wicepremier Piotr Gliński, Dyrektor NIW-CRSO Wojciech Kaczmarczyk a także Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, Konsul honorowy RP w Preszowie Ján Hudacký, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj obył się w ramach XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w którym w tym roku wzięło udział ponad 5000 uczestników.