Piotrków Trybunalski – kolejny przystanek na drodze wystawy „Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej”

29 stycznia, 2024

26 stycznia w sali wykładowej Akademii Piotrkowskiej przy ul. J. Słowackiego 114/118 w Piotrkowie Trybunalskim, miał miejsce wernisaż wystawy „Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej”. W trakcie wydarzenia odbył się wykład Pani prof. dr hab. Ewy Leś – autorki wystawy, a także uroczyste otwarcie i oprowadzenie po wystawie.

 

Wystawa Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pt. „Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej” poświęcona jest ewolucji misji cywilizacyjnej i działalności społecznej organizacji obywatelskich w okresie od 1152 do 2022 roku.

 

Gości na wydarzeniu powitał rektor Akademii Piotrkowskiej dr hab. prof. Dariusz Rogut. Zaraz po nim głos zabrał  dr Michał Rulski, Z-ca Dyrektora NIW-CRSO który powiedział: „Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję władzom uczelni za to, że wystawa, która jest efektem współpracy Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Pani prof. hab. Ewy Leś gości w Akademii Piotrkowskiej. Lecz nie mówię o murach Akademii jako o budynku, lecz o instytucji edukacyjnej, gdzie kształcą się młodzi ludzie, otwarci na inicjatywy popularyzujące tematy ważne dla naszej wspólnoty, takie jak rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Wierzę, że spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat spraw istotnych, ponieważ aktywność obywatelska może być realizowana przez wszystkich bez wyjątku”.

 

Następnie odbył się wykład Pani prof. dr hab. Ewy Leś autorki wystawy – politolog, profesor nauk społecznych, która od wielu lat jest związaną naukowo z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Zaraz potem głos ponownie zabrał Pan Michał Rulski, który przedstawił działania NIW-CRSO, które mogą być skierowane do samorządów studenckich.

 

Interaktywna wystawa, bogata w zdjęcia i artefakty, pozostanie dla zwiedzających w Piotrkowie Trybunalskim do 31 marca br.