Ramię w ramię. Zlot Harcerski w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego

31 lipca, 2023

W hołdzie powstańcom. Spotkanie zainaugurował uroczysty apel, który odbył się na terenie obozowiska rozbitego w okolicy Centrum Olimpijskiego w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczy Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.

 

DSC 5765

 

– Piękne miejsce, piękny czas, piękne doświadczenie bycia w tym okresie, kiedy Warszawa, ale także cała Polska upamiętniają rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – mówił podczas apelu Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor NIW. – To wydarzenie, ale także wiele innych pokazują jak wielka jest różnorodność działań służby harcerskiej – tej patriotycznej, ale także, tej która wychowuje do współczesności, pozwalając rozwijać talenty – dodał.

 

Na spotkaniu harcerskim nie mogło zabraknąć powstańców. – W 1944 roku w wieku 15 lat byłem łącznikiem na Woli, a po zdobyciu broni strzelcem w Batalionie „Łukasiński” na Starym Mieście. Celem mojej wizyty tutaj nie jest jednak chwalenie się, tylko zachęcenie was do realizacji hasła, jakie obowiązywało nas w czasie II wojny światowej – bądź gotów! – podkreślił powstaniec warszawski major Leszek Żukowski, który służył w Szarych Szeregach a w harcerstwie jest od 1937 roku.

 

Zlot harcerski w Warszawie potrwa do 2 sierpnia. Biorą w nim udział harcerze z siedmiu organizacji. Druhny i druhowie mają okazję uczestniczyć w rocznicowych obchodach i spotkaniach z powstańcami, a dzięki temu zgłębiać wiedzę na temat Powstania Warszawskiego i jego uczestników.