Ruszyło V Forum Wolontariatu

22 maja, 2023

Spotkania, warsztaty, debaty, podziękowania. Dziś, 22 maja, rozpoczęło się V Forum Wolontariatu. W dwudniowym spotkaniu udział bierze ponad setka wolontariuszy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie w ramach Korpusu Solidarności. Wydarzenie odbywa się w gościnnych wnętrzach Belwederu.

 

Uczestników V edycji Forum Wolontariatu powitali Grażyna Wereszczyńska – Zastępca Dyrektora Biura Dialogu, Samorządu i Rozwoju Kancelarii Prezydenta RP oraz Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

 

Dyrektor Grażyna Wereszczyńska mówiła o empatii i zapale do wolontariatu. Podkreśliła, że ukierunkowana pomoc jest bardziej wydajna i lepiej spożytkowana. Dyrektor NIW-CRO natomiast podsumował dotychczasową działalność Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego. – Nasz program do tej pory to: ponad 71 tysięcy godzin wolontariackich wypracowanych przez wolontariuszy, których wartość można ocenić na 2 mln złotych, to 6600 wolontariuszy, którzy złożyli swoje oferty pracy wolontariackiej i zaangażowania wolontariackiego – mamy prawie 12 tysięcy takich ofert i 1500 organizacji, które złożyło 2300 ofert, to przede wszystkim działania, które mają za zadanie pomagać wolontariuszom, koordynatorom wolontariatu i organizatorom wolontariatu w świadczeniu tych najtrudniejszych form wolontariatu: szkolenia, konsultacje, coaching. To także rozwój wolontariatu szkolnego i programy benefitowe, to tylko w ubiegłym roku przekazanych 130 minigrantów dla wolontariuszy, dzięki którym wolontariusze mogli realizować swoje mikroprojekty społeczne. To także rozpoczęty w zeszłym roku campus wolontariat, czyli tygodniowy obóz dla wolontariuszy, na który składają się szkolenia, ale także działania integracyjne. Korpus Solidarności to także rozwój – w tym roku uruchamiamy nowe działanie w ramach tego programu, którego głównym celem jest wzmocnienie profesjonalizacji wolontariatu, około 700 organizacji pozarządowych do roku 2030 będzie mogło uzyskać środki na dofinansowanie zarządzanie wolontariatem – wymieniał Dyrektor NIW Wojciech Kaczmarczyk.

 

Dalsza część Forum upłynęła pod znakiem różnego rodzaju warsztatów. „Nowe media – jak zachęcać do wolontariatu”, „Opowiedz mi swoją wolontariacką historię”, „Zaplanuj wolontariat” – to tytuły niektórych z nich. W ramach pierwszego dnia wydarzenia goście  mieli również okazje wziąć udział w wizytach studyjnych w wybranych placówkach wzorowo współpracujących z wolontariuszami. Odwiedzili: Zamek Królewski w Warszawie, Ośrodek Hospicjum Domowe, Wolontariat Pracowniczy w Provident Polska, Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej.

 

V Forum Wolontariatu będzie miało swój dalszy ciąg jutro (23 maja). W programie m.in. wręczenie nagród w Konkursie Wolontariusz i Koordynator Roku 2022 Korpusu Solidarności.

Wydarzenie możesz obejrzeć na stronie NIW-CRSO na FB.