Ruszyły I Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych

27 października, 2022

Takiego wydarzenia jeszcze nie było! W Kielcach rozpoczęły się Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO. To dwudniowe święto społeczników oraz przedstawicielu społeczeństwa obywatelskiego. Swoją ofertę prezentuje kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych. W programie imprezy są też wykłady i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów.

 

W Kielcach 27 października br. rozpoczęły się Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO, które organizują Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundacja im. Stefana Artwińskiego. Wydarzenie otworzyli: Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik oraz Zastępca Dyrektora NIW-CRSO  dr Michał Rulski.

 

– Organizacje pozarządowe immanentnie związane są z tym wszystkim, o czym myślimy, mówiąc o Polsce i o potrzebach drugiego człowieka. To Wy tak naprawdę jesteście wspólnym ogniwem, które spaja politykę krajową, politykę samorządową i potrzeby ludzkie. To Wy naprawdę dostrzegacie te niuanse, które często umykają z pola widzenia wszystkim innym – powiedział witający uczestników Targów ­Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

 

Ważną rolę organizacji pozarządowych podkreślała także Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik:

 

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego uważa organizacje pozarządowe za kluczowych partnerów, bowiem Państwo jesteście najbliżej mieszkańców naszego województwa.

 

Michał Rulski, Zastępca Dyrektora NIW-CRSO mówił o wsparciu, jakie organizacje pozarządowe otrzymują w ramach rządowych programów.

 

Narodowy Instytut Wolności promuje idee pomocowości i subsydiarności. Jesteśmy świadomi tego, że wszystkie inicjatywy oddolne powinny być realizowane przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, których staramy się wspierać. Sam Instytut od początku swojego funkcjonowania, dzięki staraniom Pana Profesora Piotra Glińskiego – Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego przeznaczył na ten cel ponad 800 mln zł. Są to środki, które zmieniają rzeczywistość, zmieniają obraz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce tłumaczył Dyrektor.

Targi Organizacji Pozarządowych potrwają dwa dni.  Odbywają się na ponad 5 tys. metrów kwadratowych hali E Targów Kielce. Wystawienniczą przestrzeń wypełniły stoiska promocyjne, na których kilkadziesiąt organizacji pozarządowych prezentuje swoją ofertę i chwali się osiągnięciami. Organizatorzy przygotowali też liczne warsztaty oraz panele dyskusyjne prowadzone przez ekspertów zajmujących się tematyką NGO – moderatorem jednego z nich był Adam Kułanowski, pracownik Narodowego Instytutu Wolności. Wspólnie z prelegentami rozmawiał o tym, jak zapewnić trwały rozwój organizacji.

 

Targi będą miały swój dalszy ciąg 28 października. W programie jest m.in. wystąpienie Wicepremiera Prof. Piotra Glińskiego, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, który wygłosi wykład pt. „Organizacje Obywatelskie w czasie kryzysu – wyzwania dla polityk publicznych”. Warto także dodać, że w jednym z jutrzejszych paneli dyskusyjnych weźmie udział Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor NIW-CRSO.

 

Szczegółowe informacje dotyczące I Ogólnopolskich Targów Organizacji Pozarządowych można znaleźć na stronie www.targingo.pl.