Uroczyste otwarcie Domu Oczami Brata w Częstochowie

22 maja, 2023

Mieszkania treningowe, Rodzinny Dom Pomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej, teatr, Centrum Aktywności Lokalnej w jednym. W Częstochowie otwarto Dom Oczami Brata. Będzie on służył osobom z niepełnosprawnością.

 

Dom Oczami Brata będzie działał na ul. Brzezińskiej w Częstochowie. Powstał z inicjatywy Fundacji Oczami Brata, założonej przez Pawła Bilskiego, który dedykował ją pamięci swojego nieżyjącego brata Karola Bilskiego, który urodził się z zespołem Downa. Organizacja działa od 2014 roku, jednak jej działalność rozpoczęła się tuż po śmierci Karola 25 lutego 2013 roku. Dom jest więc swoistym pomnikiem pamięci. Poprzez szereg swoich działań Fundacja odpowiada na realne potrzeby osób z niepełnosprawnością, zapewniając im aktywizację oraz rehabilitację społeczną oraz zawodową.

 

Trzy lata temu Fundacja Oczami Brata rozpoczęła budowę – swojego największego jak do tej pory przedsięwzięcia –  Domu Oczami Brata. 19 maja 2023 roku placówka została oficjalnie otwarta.

 

– Marzyłem o tym dniu wręcz codziennie przez ostatnie kilka lat. Wyobrażałem sobie to dzisiejsze wydarzenie, jako najpiękniejszy dzień w moim życiu. I rzeczywiście tak jest – mówił podczas piątkowej uroczystości Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata. – Karolu, dziś wypełnia się obietnica, którą złożyłem Ci podczas Twojej śmierci. Obietnica, że zbuduję ten Dom. Dziś, po 10 latach ta obietnica się wypełnia (…) To dla mnie zaszczyt, że mogę z Państwem otwierać ten Dom. Dziękuje za Państwa pomoc, zaangażowanie, wsparcie, ale przede wszystkim, wspaniałe serce  – dodał.

 

Do dyspozycji potrzebujących jest dwukondygnacyjny budynek o powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych.  W nowym obiekcie zamieszka 16 podopiecznych Fundacji Oczami Brata z niepełnosprawnościami, których rodzice czy opiekunowie nie mogą lub nie będą mogli sprawować nad nimi opieki ze względu na wiek, czy problemy zdrowotne. Oprócz części mieszkalnej swoje miejsce znajdą tam m.in. sala teatralna, Warsztat Terapii Zajęciowej, Centrum Aktywności Lokalnej, Rodzinny Dom Pomocy.

 

Inwestycja kosztowała 7 milionów złotych. Została dofinansowana m.in. ze środków rządowych, Narodowego Instytutu Wolności, PFRON-u, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Pomogły również firmy oraz indywidualni darczyńcy.

 

– Tworzycie taką enklawę, w której świat jest bardziej przyjazny dla osób, które nie mają takich możliwości jak osoby zdrowe. Dzięki waszym dziełom, dzięki waszym projektom ten świat może być dla nich bardziej dostępny, mogą żyć, mogą realizować się w tym świecie na swój własny sposób – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia placówki Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności. – Bardzo się cieszę, że ta powinność państwa łączenia tych enklaw, wspierania  ich wyraża się w materialny sposób – chociażby tym, co uczynił Pan Premier Mateusz Morawiecki wspierając budowę Domu Oczami Brata, ale także w ramach Programu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którym zarządza Narodowy Instytut Wolności. Dzisiaj to już ponad 6 tysięcy inicjatyw, które zostało wspartych przez Narodowy Instytut Wolności, ponad miliard złotych trafiło do organizacji pozarządowych i bardzo cieszę się, że w gronie tych fundacji, tych dzieł, które zostały wsparte jest także to wspaniałe, piękne dzieło – Dom Oczami Brata i Fundacja Oczami Brata – dodał.

 

– Fundacja Oczami Brata to niezwykła inicjatywa rodzinna, która powstała z solidarności i miłości do zmarłego członka rodziny. Dziś kończy ważny etap w swojej działalności. Oddawany do użytku dom dla osób z niepełnosprawnością wybudowany dzięki wysiłkowi i determinacji uczestników fundacji oraz ofiarności przyjaciół stanie się prawdziwą przystanią dla wielu potrzebujących – mówiła obecna na uroczystym otwarciu  Poseł Anna Milczanowska.

 

– Dołożyliśmy do tego małą cegiełkę, ale tak naprawdę wykonywaliśmy swoją prace, aby środki, które posiada Fundusz trafiły w dobre ręce i one trafiły w dobre miejsce, bo powstał Dom. Fundacja Oczami Brata jest znana z tego, że od wielu lat wspomaga osoby z niepełnosprawnością, a to się wpisuje w misję Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – tłumaczył Tomasz Wojakowski, Pełnomocnik Prezesa Zarządu PFRON.

 

Więcej o działalności Fundacji Oczami Brata oraz o placówce, która została właśnie otwarta można przeczytać na stronie internetowej: https://oczamibrata.pl/; https://www.facebook.com/OczamiBrata/?locale=pl_PL