Wystawa „Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej” zagościła w Skierniewicach

23 kwietnia, 2024

Wystawa Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej w Skierniewicach

 

19 kwietnia br. w Muzeum Historycznym w Skierniewicach, miał miejsce wernisaż wystawy „Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej”. W trakcie wydarzenia odbył się wykład Pani prof. dr hab. Ewy Leś – autorki wystawy, a także uroczyste otwarcie i oprowadzenie po wystawie.

 

 

Po Warszawie i Piotrkowie Trybunalskim, wystawa NIW-CRSO pt. „Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej”, poświęcona ewolucji misji cywilizacyjnej i działalności społecznej organizacji obywatelskich w okresie od 1152 do 2022 roku, trafiła do kolejnego miasta, tym razem do Skierniewic.

 

W trakcie spotkania odbył się wykład Pani prof. dr hab. Ewy Leś autorki wystawy – politolog, profesor nauk społecznych, która od wielu lat jest związaną naukowo z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Pani profesor w trakcie wykładu zaznaczyła, jak ważne było zaangażowanie obywatelskiego, a także jakie miało znaczenie dla rozwoju polski w przeszłości oraz jakie ma we współczesnych czasach. Wspomniała również, że organizacje społeczne, obywatelskie to ważny podmiot, który od wieków miał wpływ na tożsamość Polaków. Przypomniała także, jak przez wieki działania społeczne, gospodarcze, publiczne, polityczne przeplatały się i prowadziły do rozwoju oraz pozwoliły przetrwać trudne okresy w historii.

 

W wydarzeniu udział wzięła również Agnieszka Oszajca z Biura Programów Horyzontalnych, która opowiedziała o programach jakie są realizowane w Narodowym Instytucie Wolności.

 

Wystawa pozostanie dla zwiedzających w Skierniewicach do 11 maja br.