Zakończyły się VIII Kurtyny, czyli Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna w Gdyni Małym Kacku

4 grudnia, 2023

W dniach 26 listopada – 2 grudnia w Gdyni Małym Kacku miało miejsce niezwykłe wydarzenie – Ósmy Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna 2023. Uczestnicy przez kilka dni mogli obserwować teatralne zmagania szesnastu Finalistów z całej Polski. Intensywne dni wypełnione występami i wydarzeniami towarzyszącymi zakończyła 2 grudnia Wielka Gala Finałowa. Galę uświetnił koncert Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni pt. „Musicalowy zawrót głowy”. Wśród gości obecny był m.in. Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – CRSO, który miał okazję wręczyć nagrody i pogratulować tegorocznym zwycięzcom. NIW-CRSO był też partnerem wydarzenia i sponsorem nagrody – Srebrnej Kurtyny.

 

W trakcie tegorocznego Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna w Gdyni Małym Kacku odbył się także konkurs pt. „Fredro na Afiszu”, w trakcie którego w krótkich teatralnych etiudach były prezentowane przez Trupę Józefa z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, ciekawostki z życia Aleksandra Fredry. Uczestnicy wydarzenia mogli również wziąć udział w konkursie plastycznym „Fredro na Afiszu”. Wydarzenie, jak co roku było również okazją do wsparcia budowy Katolickiego Centrum Kultury w Gdyni, a także zakupu rękodzieł Sióstr Karmelitanek Bosych z Gdyni i Suchej Huty oraz Sióstr Betlejemitek z Grabowca.

 

Współorganizatorami VIII Kurtyny było Miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Projekt „VIII Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna KURTYNA w Gdyni Małym Kacku” dofinansowano również ze środków budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Na tegorocznych zwycięzców czekały nagrody o łącznej wartości 24.000 PLN.

 

Zwycięzcą VIII Kurtyny i zdobywcą Złotej Kurtyny 2023 o wartości 5.000 PLN ufundowanej przez Alicję i Jarosława Biereckich został:

 • TEATR PRZEBUDZENI z Ostródy za spektakl pt. „Istny Cyrk”

Srebrna Kurtyna o wartości 3000 PLN ufundowaną przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego trafiła do:

 • Alicji Wojnarowskiej z Dębicy

Brązowa Kurtyna VIII edycji Przeglądu o wartości 2000 PLN ufundowana przez Franciszkański Sekretariat Misyjny z Gdyni trafiła do:

 • Grupy Teatralnej w Kaczych Butach

Pięć Kurtyn Specjalnych – każda o wartości 1.500 PLN trafiło do:

 • Teatru Reduta Śląska z Chorzowa
 • TEATRU KRZESIWO z Warszawy
 • Grupy Teatralnej Bez Przesady z Ostródy
 • Teatru w Sadzie z Kowali koło Gdańska
 • Zespołu Niepospolite Ruszenie z Tuchlina

Wyróżnienia trafiły do:

 • Pana Pawła Zaufala i Tadeusza Wojciaszka z Teatru Ubogich z Katowic

Gdyńska Kurtyna o wartości 3.000 PLN ufundowana przez Prezydenta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka trafiła do:

 • TEATRU Kaprys z Łap

Kurtyna medialna przyznawana od kilku lat przez Ekipę Medialną, trafiła do:

 • Alicji Wojnarowskiej

Kurtyna Publiczności o wartości 1.000 PLN sponsorowana przez Stowarzyszenie KACK Mały Kack trafiła do:

 • TEATRU REDUTA ŚLĄSKA z Chorzowa

Dodatkowo tradycyjnie jeden z widzów Kurtyny ufundował dwie nagrody pt:

 • „Nagroda Jednego Widza” – dla Teatru KAPRYS z Łap i Teatralnej Szóstki z Rumi

Fot. Piotr Kwiatkowski