Oświadczenie Dyrektora NIW-CRSO

21 listopada, 2023

Nie zważając na poprzednie kłamstwa onet.pl, które wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie muszą zostać sprostowane, portal dalej insynuuje i stygmatyzuje organizacje pozarządowe i ich działaczy. Podobne tezy powtarzają inne media (okopress, GW, TVN) i politycy, w tym panowie posłowie Szczerba, Joński i kielecki radny Braun. Postanowiłem zatem wzmocnić donos onet.pl i Newsweek Polska, który został przedstawiony w artykule „Tajemniczy człowiek ze Zbielaniny. „Umiejętność zabiegania o publiczne pieniądze doprowadził do perfekcji”.

 

Mowa w nim o dotacjach przyznanych w ramach konkursu Priorytet 1 Rządowego Programu NOWEFIO, edycja 2024, które trafiły m.in. do Klastra Innowacji Społecznych, Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej oraz Fundacji im. Stefana Artwińskiego. Warto jednak zauważyć to, co „przeoczyli” dziennikarze wspomnianych mediów: w tym samym konkursie, regionalnym partnerem NIW została organizacja, która realizuje równocześnie regranting we współpracy z jednym z miast zarządzanym przez PO. W innej dofinansowanej przez NIW organizacji prezesem do niedawna był obecny polityk, kandydat Polska 2050 w październikowych wyborach do Sejmu. W jeszcze innym konkursie dotację otrzymała organizacja, której przewodniczącym jest niegdysiejszy minister w rządzie SLD. Celowo pomijam nazwy i nazwiska, ponieważ zarówno organizacje i osoby, o których tu piszę jak i te wskazane imiennie przez portal darzę ogromnym szacunkiem za ich dzieła i codzienną, ponadprzeciętną aktywność społeczną, która w szczególny sposób dała się poznać w trudnych latach pandemii i fali uchodźców z Ukrainy. Obie organizacje przywołane w tekście onet.pl i Newsweek Polska potwierdziły swoją wartość realizując działania rzecznicze czy eksperckie. Fundacja im. Stefana Artwińskiego z Kielc okazała się znakomitym operatorem regionalnym w programie NOWEFIO. Jej aktywność promująca program w społecznościach lokalnych województwa świętokrzyskiego jest ogromna. Młodzi działacze „Artwińskiego” wspólnie z NIW stworzyli także unikatowy format Targów NGO-EXPO, których dwie odsłony odbyły się w profesjonalnych halach jednej z największych w Polsce firmy wystawienniczej – Targów Kielce. Podobnie Klaster Innowacji Społecznych pokazał swoją skuteczność w realizacji regrantingu w województwie śląskim w poprzednich latach. Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych RP to dziś jedna z największych federacji NGO i ważny głos w debacie publicznej. Najnowszym tego przykładem jest raport KIPR o skutkach zmian podatkowych dla organizacji pożytku publicznego (1,5%). To pierwszy taki głos, który pojawił się zaledwie miesiąc po ogłoszeniu przez MF wyników tegorocznej dystrybucji środków z 1,5% PIT dla OPP.

 

Tekst na portalu onet.pl i Newsweek Polska to zatem kolejna manipulacja i paszkwil wymierzony w środowisko NGO. To także atak na NIW, który okazuje się być otwarty na różne środowiska obywatelskie.