Autorki i autorzy najlepszych prac magisterskich i rozpraw doktorskich o społeczeństwie obywatelskim nagrodzeni

18 grudnia, 2024

rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę nt spoleczenstwa obywatelskiego

– To zaszczyt i motywacja do dalszej pracy naukowej – mówili autorzy najlepszych prac magisterskich i rozpraw doktorskich poświęconych społeczeństwu obywatelskiemu. Dziś w siedzibie Narodowego Instytutu Wolności odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatkom i laureatom konkursu organizowanego przez NIW-CRSO.

Do konkursu w ramach edycji 2024 na najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu zgłoszonych zostało w sumie 12 rozpraw doktorskich oraz 11 prac magisterskich. Oceniała je Kapituła, która liczyła 9 członków. W tym zacnym gronie znaleźli się naukowcy i eksperci. Podczas wieloetapowej oceny brano pod uwagę przede wszystkim merytoryczną jakość prac, ich nowatorski i twórczy charakter oraz poziom edytorski.

 

– Nie ukrywam, że kapituła konkursu miała twardy orzech do zgryzienia, bo pracy miały wysoki poziom i trudno było wybrać te najlepsze – podkreśla dr Krzysztof Jamroży, członek Kapituły konkursu.

 

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

 

 

W kategorii prac magisterskich:

 

I miejsce – Maciej Malmon za pracę pt. „Wpływ kapitału społecznego na rozwój gospodarczy” (praca obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: dr Jadwiga Nadolska)

 

II miejsce – Łukasz Krzyżewski za pracę pt. „Udział czynnika społecznego w orzekaniu w procesie karnym” (praca obroniona na Uniwersytecie Łódzkim, promotor: dr hab. Dariusz Świecki, prof. UŁ)

 

III miejsce – Marta Borządek za pracę pt. „Zielony płomień́ w Internecie. Polskie organizacje skautowe i harcerskie w mediach społecznościowych na przykładzie Skautów Europy i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej” (praca obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: prof. dr hab. Radosław Pawelec)

 

 

W kategorii rozpraw doktorskich:

 

I miejsce ex aequo – Ewa Zielińska za rozprawę pt. „Miejsca alternatywne. Kolektywne gospodarowanie przestrzenią w polskich miastach w latach 2008-2017” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Warszawskim; promotor: dr hab. Barbara Lewenstein).

 

I miejsce ex aequo – Hanna Achremowicz za rozprawę pt. „Uczenie się przez młodzież partycypacji publicznej- analiza zagadnienia w świetle teorii Knuda Illerisa” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim; promotor dr hab. Rafał Włodarczyk, prof. UWr, promotor pomocnicza dr Kamila Kamińska).

 

III miejsce – Faustyna Mijalska za rozprawę pt. „Samorząd terytorialny w procesie rozwoju metropolitalnego a nowe formy partycypacji” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, promotor: prof. dr hab. Robert Kmieciak, promotor pomocniczy: dr Marta Balcerek-Kosiarz).

 

Wyróżnienie i rekomendacja do wydania drukiem rozprawy doktorskiej – Michał Szczegielniak za rozprawę pt. „Wpływ dostępu do informacji publicznej na rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce na tle europejskim” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek, promotor pomocniczy dr Piotr Potejko)

 

18 grudnia w siedzibie Narodowego Instytutu Wolności autorki i autorzy najlepszych prac odebrali statuetki i pamiątkowe dyplomy. Wręczył je Michał Braun, Dyrektor NIW-CRSO.

 

– Bardzo ważne jest żebyśmy popatrzyli na społeczeństwo obywatelskie nie tylko od strony aktywizmu oddolnego, energii, która drzemie w mieszkańcach, ale też żebyśmy mogli analizować procesy, które dzieją się w Polsce z punktu widzenia naukowców. To jest wspaniałe, że młodzi magistranci i doktoranci poświęcają swoje prace naukowe właśnie zagadnieniom związanym ze społeczeństwem obywatelskim, z partycypacją, z udziałem obywateli w procesach stanowienia prawa czy też z szerokim zagadnieniem kapitału społecznego, który dzisiaj jest w Polsce tak bardzo ważny – mówił Dyrektor Michał Braun.

 

Dodajmy, że konkurs na najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu został objęty patronatem Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

 

Skład tegorocznej Kapituły konkursu:

 

  • dr hab. Izabela Bukraba-Rylska (Collegium Civitas)
  • dr hab. Ewa Leś (Uniwersytet Warszawski)
  • dr hab. prof. UW Magdalena Dudkiewicz (Uniwersytet Warszawski)
  • dr hab. prof. UW Wojciech Misztal (Uniwersytet Warszawski)
  • dr hab. prof. UW Marek Rymsza (Uniwersytet Warszawski)
  • dr Ewa Gałka (Centrum PISOP)
  • dr Krzysztof Jamroży (Uniwersytet Rzeszowski)
  • dr Artur Kościański (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
  • dr Justyna Tomczyk (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)