Laureatki i laureaci konkursu na najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie nagrodzeni

23 grudnia, 2024

szersza relacja konkurs na najlepszą pracę nt spoleczenstwa obywatelskiego

Docenienie, zaszczyt, zaskoczenie, motywacja. Autorzy i autorki najlepszych prac magisterskich i rozpraw doktorskich poświęconych społeczeństwu obywatelskiemu odebrali nagrody. Wręczył je Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.

Uroczystość wręczenia nagród w ramach edycji 2024 konkursu na najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Wolności. Oprócz laureatek i laureatów konkursu oraz ich bliskich, w wydarzeniu wzięli udział: Michał Braun – dyrektor NIW-CRSO, dr Krzysztof Jamroży – członek Kapituły konkursu, dr Konrad Burdyka – sekretarz Kapituły.

 

– Bardzo ważne jest żebyśmy popatrzyli na społeczeństwo obywatelskie nie tylko od strony aktywizmu oddolnego, energii, która drzemie w mieszkańcach, ale też żebyśmy mogli analizować procesy, które dzieją się w Polsce z punktu widzenia naukowców. To jest wspaniałe, że młodzi magistranci i doktoranci poświęcają swoje prace naukowe właśnie zagadnieniom związanym ze społeczeństwem obywatelskim, z partycypacją, z udziałem obywateli w procesach stanowienia prawa czy też z szerokim zagadnieniem kapitału społecznego, który dzisiaj jest w Polsce tak bardzo ważny – mówił Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO.

 

Do konkursu w ramach edycji 2024 na najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu zgłoszonych zostało w sumie 12 rozpraw doktorskich oraz 11 prac magisterskich. Oceniała je Kapituła, która liczyła 9 członków. W tym zacnym gronie znaleźli się naukowcy i eksperci:

 

  • dr hab. Ewa Leś (Uniwersytet Warszawski)
  • dr hab. prof. UW Magdalena Dudkiewicz (Uniwersytet Warszawski)
  • dr hab. prof. UW Wojciech Misztal (Uniwersytet Warszawski)
  • dr hab. prof. UW Marek Rymsza (Uniwersytet Warszawski)
  • dr Ewa Gałka (Centrum PISOP)
  • dr Krzysztof Jamroży (Uniwersytet Rzeszowski)
  • dr Artur Kościański (Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
  • dr Justyna Tomczyk (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)

– Nie ukrywam, że kapituła konkursu miała twardy orzech do zgryzienia, bo pracy miały wysoki poziom i trudno było wybrać te najlepsze – podkreślał podczas uroczystości wręczenia nagród  dr Krzysztof Jamroży, członek Kapituły konkursu.

 

Przypomnijmy, że wśród nagrodzonych znaleźli się:

 

 

W kategorii prac magisterskich:

 

I miejsce – Maciej Malmon za pracę pt. „Wpływ kapitału społecznego na rozwój gospodarczy” (praca obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: dr Jadwiga Nadolska)

 

– Ta nagroda to dla mnie asumpt do rozpoczęcia doktoratu, nad którym się zastanawiałem. Jeszcze tydzień temu myślałem czy podjąć doktorat, czy nie. Ta nagroda jest takim „kopniakiem”, który zmotywował mnie, by działać naukowo – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Pan Maciej Malmon.

 

II miejsce – Łukasz Krzyżewski za pracę pt. „Udział czynnika społecznego w orzekaniu w procesie karnym” (praca obroniona na Uniwersytecie Łódzkim, promotor: dr hab. Dariusz Świecki, prof. UŁ)

 

– Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się otrzymać nagrodę – szczególnie, że kontynuuję karierę naukową. Upewnia mnie to w przekonaniu, że nie najgorzej piszę. Mam nadzieję, że w przyszłości również praca doktorska będzie wysoko oceniona –  powiedział Pan Łukasz Krzyżewski.

 

III miejsce – Marta Borządek za pracę pt. „Zielony płomień́ w Internecie. Polskie organizacje skautowe i harcerskie w mediach społecznościowych na przykładzie Skautów Europy i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej” (praca obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: prof. dr hab. Radosław Pawelec)

 

Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy i pasji. Jest to dla mnie duże wyróżnienie i zaszczyt. Mam nadzieję, że będzie powstawało coraz więcej prac i o tematyce harcerskiej, związanej z mediami czy szeroko pojętą komunikacją, i przede wszystkim, o tym co jest dla nas najważniejsze, czyli o społeczeństwie obywatelskim – podkreślała Pani Marta Borządek.

 

 

W kategorii rozpraw doktorskich:

 

I miejsce ex aequo – Ewa Zielińska za rozprawę pt. „Miejsca alternatywne. Kolektywne gospodarowanie przestrzenią w polskich miastach w latach 2008-2017” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Warszawskim; promotor: dr hab. Barbara Lewenstein).

 

– To jest dobra nagroda, która pozwala mi pomyśleć o tym, że to ryzyko, które podjęłam badając fenomen, który nie był nazwany i dobrze przebadany było warte podjęcia. Zaczynając pisać prace doktorską bardzo cieszyłam się, że będę to robić. Im dłużej zagłębiałam się w temat, to więcej było w tym szaleństwa. Myślę, że ta nagroda to jest taki moment, kiedy można się od tego uwolnić i wypłynąć dalej, wiedząc, że wysiłek, który włożyłam był wart swojej ceny – powiedziała na uroczystości wręczenia nagród Pani Ewa Zielińska.

 

I miejsce ex aequo – Hanna Achremowicz za rozprawę pt. „Uczenie się przez młodzież partycypacji publicznej- analiza zagadnienia w świetle teorii Knuda Illerisa” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim; promotor dr hab. Rafał Włodarczyk, prof. UWr, promotor pomocnicza dr Kamila Kamińska).

 

– Dzisiejsza nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Traktuje ją jako pewnego rodzaju wiatr w skrzydła, wsparcie i docenienie mojej pracy. Ogromnie cieszy mnie także to, że w tak interdyscyplinarnym konkursie została nagrodzona praca pedagogiczna – mówiła Pani Hanna Achremowicz.

 

III miejsce – Faustyna Mijalska za rozprawę pt. „Samorząd terytorialny w procesie rozwoju metropolitalnego a nowe formy partycypacji” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, promotor: prof. dr hab. Robert Kmieciak, promotor pomocniczy: dr Marta Balcerek-Kosiarz).

 

– Ta nagroda to przede wszystkim ogromne zaskoczenie. Usłyszeliśmy dzisiaj, że poziom konkursu był bardzo wysoki, dlatego jestem niezwykle zaskoczona i zaszczycona jednocześnie. Jest to dla mnie motywacja. W międzyczasie udało mi się urodzić dwójkę dzieci i obecnie to one są priorytetem. Nagroda zachęca do powrotu do badań naukowych i do tego żeby tę tematykę jeszcze bardziej rozwijać i zgłębiać vis-a-vis macierzyństwa – podkreślała Pani Faustyna Mijalska.

 

Wyróżnienie i rekomendacja do wydania drukiem rozprawy doktorskiej – Michał Szczegielniak za rozprawę pt. „Wpływ dostępu do informacji publicznej na rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce na tle europejskim” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek, promotor pomocniczy dr Piotr Potejko)

 

– To dla mnie ogromne wyróżnienie i docenienie mojej pracy. Cieszę się, że otrzymuje wyróżnienie od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który od lat działa na rzecz rozwoju organizacji strażniczych. Czuję się jeszcze bardziej doceniony, wiedząc że moją pracę oceniali ludzie, którzy zajmują się tą tematyką – powiedział Pan Michał Szczegielniak.

 

Konkurs na najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu został objęty patronatem Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.