Rady seniorów w Polsce. Panel ekspercki dotyczący raportu z ogólnopolskiego badania ich potencjału organizacyjnego i działania

6 lutego, 2025

Raport Rady Seniorów panel ekspercki 1302

Jak działają rady seniorów w Polsce? Jaki potencjał w sobie mają? Jak dużo ich jest? Z jakimi problemami się zmagają? Na te i więcej pytań można znaleźć odpowiedź w najnowszym raporcie, który powstał w ramach współpracy Minister do spraw Polityki Senioralnej i Narodowego Instytutu Wolności. Szczegółowe wyniki badań zawarte w zestawieniu zostaną zaprezentowane podczas spotkania, które odbędzie się 13 lutego. Panel będzie transmitowany na żywo na stronie NIW-CRSO na Facebooku oraz na kanale YouTube.

Walczą o prawa osób starszych, wspierają inicjatywy i projekty do nich skierowane, pełnią rolę doradczą i konsultacyjną dla władz – rady seniorów. W 2024 roku Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przeprowadził ogólnopolskie badanie, którego głównym założeniem była diagnoza potencjału i sposobów działania rad seniorów w Polsce.

 

– Mając na celu wzmocnienie potencjału rad seniorów działających w Polsce, a także wsparcie procesu tworzenia nowych rad, podjęłam współpracę z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wnioski płynące z przeprowadzonego badania zostaną wykorzystane jako baza do opracowania systemowych narzędzi wsparcia rad seniorów, a także rekomendacji ukierunkowanych na zwiększenie ich roli w życiu społeczności lokalnych oraz w środowiskach osób starszych – mówi Marzena Okła-Drewnowicz, Minister ds. Spraw Polityki Senioralnej.

Badanie obejmowało wiele obszarów, które pozwoliły opracować statystyczny obraz i diagnozę potencjału rad seniorów w Polsce w 2024 roku. Dzięki niemu mamy informacje o:

 

  • liczbie i strukturze rad seniorów;
  • zróżnicowaniu demograficznym (ze względu na płeć i wiek zaangażowanych w ich pracę osób);
  • podejmowanych inicjatywach;
  • sposobach wyboru członków;
  • sposobach komunikacji wykorzystywanych przez rad seniorów;
  • motywacjach do działania;
  • współpracy z samorządami gmin i powiatów;
  • sposobach finansowania oraz zasobach, jakimi dysponują;
  • problemach, z którymi na co dzień się mierzą.

– Cieszę się, że baza badań Narodowego Instytutu Wolości wzbogaciła się o kolejny cenny raport. Tym razem przygotowaliśmy zestawienie, które pozwala odpowiedzieć na mnóstwo pytań i pokazuje sposób i zakres działania rad seniorów w Polsce, biorąc pod uwagę wiele aspektów. Co ważne, to badanie zwraca także uwagę na problemy rad seniorów. Dzięki informacjom, które mamy w raporcie łatwiej będzie tworzyć instrumenty wsparcia dla tej grupy, tak by one odpowiadały na ich potrzeby – podkreśla Michał Braun, Dyrektor NIW-CRSO.

 

Raport z badania zaprezentowany zostanie  13 lutego, o godz. 10:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W programie spotkania organizatorzy zaplanowali panel ekspercki z udziałem m.in. przedstawicieli rad seniorów, reprezentantów samorządów terytorialnych oraz pracowników naukowych. Agendę spotkania zamieszczamy poniżej.

AGENDA SPOTKANIA
prezentacja raportu z ogólnopolskiego badania potencjału organizacyjnego i działania rad seniorów,
panel ekspercki

 

 

  1. Cel spotkania

Prezentacja wyników badania potencjału organizacyjnego i działania rad seniorów.

Dyskusja na temat wyzwań i perspektyw rozwoju rad seniorów w Polsce

 

  1. Termin

13 lutego 2025 r.
godz. 10.00-12.00

 

  1. Miejsce

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Sala im. Anny Walentynowicz

(transmisja za pośrednictwem mediów społecznościowych)

 

  1. Organizatorzy

Departament Polityki Senioralnej  KPRM

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

 

  1. Uczestnicy
  • Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów,
  • Przedstawiciele strony samorządowej,
  • Przedstawiciele Rady ds. Polityki Senioralnej KPRM,
  • Rady seniorów działające na terenie Polski – w roli słuchaczy za pośrednictwem mediów społecznościowych

 

  1. Program spotkania

 

Moderator spotkania: Maciej Kmita, zastępca dyrektora, Departament Polityki Senioralnej KPRM.

 

10.00 – 10.20 – OTWARCIE SPOTKANIA

 

Wystąpienia:

  • Marzena Okła-Drewnowicz, Minister ds. Polityki Senioralnej;
  • Adriana Porowska, Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego;
  • Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO.

 

10.20 – 10.35 – PREZENTACJA RAPORTU Z BADANIA 

 

 

10.35 – 12 .00 – PANEL EKSPERCKI  

 

 Eksperci:

  • dr Marek Bochowicz – aktywista senioralny, wykładowca, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, członek Rady ds. Polityki Senioralnej KPRM;
  • dr Emilia Lewicka – doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Autorka rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Osoby starsze jako współtwórcy polityki senioralnej. Pedagogiczna analiza funkcjonowania rad seniorów w Polsce”;
  • Sabina Grzywok – Główny Specjalista ds. Polityki Senioralnej Powiatu Mikołowskiego, Wiceprezes Związku Stowarzyszeń Centrum Aktywności w Mikołowie; sieciuje i współpracuje z radami seniorów na Śląsku, a także z Radą Seniorów w Ostrawie w Czechach oraz w czeskim Hlucinie.

 

11.30-12.00 – PYTANIA/DYSKUSJA