![Raport dot. Rad Seniorów Panel ekspercki](https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2025/02/Raport-dot.-Rad-Seniorow-Panel-ekspercki.jpg)
– Nie ma mocnego społeczeństwa obywatelskiego bez aktywnych seniorów – mówił Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności podczas prezentacji raportu z ogólnopolskiego badania potencjału organizacyjnego i działania rad seniorów. Wydarzenie odbyło się dziś w Kancelarii Premiera i było okazją do dyskusji na temat funkcjonowania rad seniorów w Polsce. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, pracownicy naukowi.
Jak działają rady seniorów w Polsce? Jaki potencjał w sobie mają? Jak dużo ich jest? Z jakimi problemami się zmagają? Na te i więcej pytań można znaleźć odpowiedź w najnowszym raporcie, który powstał w ramach współpracy Marzeny Okły-Drewnowicz, ministry do spraw polityki senioralnej i Narodowego Instytutu Wolności. Dokument liczy około 130 stron i jest źródłem bardzo cennych informacji.
Cały raport z ogólnopolskiego badania potencjału organizacyjnego i działania rad seniorów dostępny jest pod poniższym linkiem:
– Czas na skok w rozwoju rad seniorów. Zanim go wykonamy, ważne jest by oprzeć się na wiedzy i doświadczeniu. Dla nas badania są ważne. Dziś dzięki Narodowemu Instytutowi Wolności prezentujemy pierwsze ogólnopolskie badanie dotyczące potencjału organizacyjnego i nie tylko rad seniorów. Wierzę w to, że prezentacja wyników tego badania będzie fundamentem, na którym zbudujemy kolejny rozdział dla rad seniorów, tak by stworzyć jak najlepszą przestrzeń do wspólnej działalności osób starszych i obywateli – mówiła podczas prezentacji raportu ministra ds. polityki senioralnej.
Ważną rolę rad seniorów podkreślała obecna na spotkaniu Adriana Porowska, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego. – Bez was, bez rad seniorów, bez ludzi, którzy potrafią szybko odpowiadać na kryzys, którzy zlepiają społeczeństwo, którzy mogą oddać swoje doświadczenie, mądrość wiele nam się nie uda (…) Bardzo się cieszę z tego raportu, on nam posłuży do tego, aby wszystkim pokazać jak powinno wyglądać wsparcie dla rad seniorów – chodzi zarówno o wsparcie finansowe, jak i organizacyjne – mówiła ministra. Poinformowała także o prekonsultacjach nowego programu Moc Małych Społeczności, w ramach którego także rady seniorów będą mogły starać się o wsparcie.
Ogólnopolskie badanie, którego głównym założeniem była diagnoza potencjału i sposobów działania rad seniorów w Polsce przeprowadził Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
– Nie ma mocnego społeczeństwa obywatelskiego bez aktywnych seniorów – mówił Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO. – Badanie wykonane przez naszych ekspertów poprzedziły długie rozmowy i wielokrotne spotkania z zespołem ministry do spraw polityki senioralnej, aby jak najlepiej dopasować pytania. Dla mnie w tym raporcie, oprócz części ilościowej, która pozwala pokazać jak wielki ruch stanowią rady seniorów, bardzo ważna jest także część dotycząca dobrych praktyk, którymi rady seniorów mogą zainspirować do działania – dodał.
Ważnym punktem prezentacji był panel ekspercki z udziałem m.in. przedstawicieli rad seniorów, reprezentantów samorządów terytorialnych oraz pracowników naukowych, którzy podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat raportu oraz aktualnych problemów, z którymi mierzą się rady seniorów w Polsce.
– Warto żeby rady seniorów zdefiniowały ponownie swoją działalność, żeby zweryfikowały czy te aspekty, o których jest mowa w raporcie, które zostały odnotowane jako sukcesy rad seniorów są ich faktyczną powinnością, czy te działania nie powinny podlegać weryfikacji, czy nie wymagają spojrzenia raz jeszcze na to, do czego rady seniorów zostały powołane. Zostały powołane do konsultowania, doradzania, do inicjowania. Czy jeżeli deklarujecie państwo aktywność w działalności kulturalnej, rzeczywiście wprost wypełniacie ten trójprzymiotnikowy charakter swojej działalności – mówiła dr Emilia Lewicka – doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, autorka rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Osoby starsze jako współtwórcy polityki senioralnej. Pedagogiczna analiza funkcjonowania rad seniorów w Polsce”.
– Trzeba sobie zdać sprawę, że rady seniorów są ustawowym organem samorządu lokalnego wpisanym w ustawę. Niestety wielu samorządowców nie przyjmuje tego do wiadomości i to jest tragiczna sprawa – stwierdził dr Marek Bochowicz – aktywista senioralny, wykładowca, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, członek Rady ds. Polityki Senioralnej KPRM.
– Cieszy mnie to, że w raporcie bardzo często padają słowa: partnerstwo, dialog i synergia, bo dla mnie jest to istota współpracy na poziomie rada seniorów – samorząd. Bez tego partnerskiego podejścia, bez dialogu i łączenia sił nie ma efektów – podkreśliła Sabina Grzywok – główny specjalista ds. Polityki Senioralnej Powiatu Mikołowskiego, wiceprezes Związku Stowarzyszeń Centrum Aktywności w Mikołowie.