
Seria artykułów na temat społeczeństwa obywatelskiego w kwartalniku „Karta”. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego rozpoczął współpracę z Fundacją Ośrodka KARTA.
„Karta” to kwartalnik poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Można w nim znaleźć mnóstwo tekstów źródłowych, które uzupełniane są komentarzami historyków i artkułami publicystycznymi. Czasopismo ma bogatą tradycję – na początku ukazywało się w podziemiu. Było i jest otwarte na każde, nawet najtrudniejsze świadectwo historyczne.
Wśród tekstów publikowanych w kolejnych numerach kwartalnika będzie można przeczytać artykuły poświęcone historii III sektora, zmian społecznych oraz aktualnej sytuacji polskich organizacji pozarządowych.
– Współpraca pomiędzy Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, a Ośrodkiem KARTA jest dla nas ważnym krokiem w pokazywaniu historii III Sektora. Historia ta może stawać się inspiracją dla nowego pokolenia aktywistów i aktywistek. Przed nam kolejne numery „Karty”, w każdym inny temat związany z aktywnością pozarządową i rządowymi programami wsparcia organizacji pozarządowych – mówi Michał Braun, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.
Pierwszy tekst, który powstał w ramach współpracy NIW-CRSO i „Karty” ukazał się w majowym numerze kwartalnika. Materiał dotyczy Uniwersytetów ludowych, które Narodowy Instytut Wolności wspiera w ramach jednego ze swoich programów dotacyjnych.
– Rozpoczęliśmy stałą współpracę z Narodowym Instytutem Wolności, co może okazać się ważne dla całego ruchu pozarządowego. Cykl materiałów na naszych łamach poświęconych temu, jak kształtowało się w Polsce społeczeństwo obywatelskie, zainaugurowaliśmy tematem „Uniwersytety ludowe”, będącym jednym z obszarów współczesnej działalności NIW-u. Dokumentacja archiwalna III sektora i prezentacje w kolejnych numerach kwartalnika wybranych tematów aktywności społecznej – dają szansę doświadczania fenomenu naszego ruchu. Bardzo to dla „Karty” budujące – podkreśla Zbigniew Gluza, redaktor naczelny „Karty”.
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Karty”, a także kolejnych, w których pojawi się wiele ciekawych tematów związanych z III sektorem i jego historią.