– Wolontariat to jest sól społeczeństwa obywatelskiego, a społeczeństwo obywatelskie to jest podstawa funkcjonowania wszelkich systemów demokratycznych – mówił podczas drugiego dnia Forum Wolontariatu Wicepremier Piotr Gliński. Dzisiejsze spotkanie było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowania wolontariuszom, którzy swoimi bezinteresownymi działaniami zmieniają świat na lepsze.
Drugi dzień tegorocznej edycji Forum Wolontariatu, które odbyło się w pałacu Belwederskim upłynął pod znakiem uroczystej gali. Wręczono Nagrody Wolontariatu Korpusu Solidarności dla Wolontariuszy i Koordynatorów Roku 2022 i wyróżnienia dla osób, które w sposób szczególny angażowały się w działania wolontariackie w ubiegłym roku. W gronie nagrodzonych i wyróżnionych wolontariuszy są: Kordian Urlich (Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie), Helena Sołtys (Stowarzyszenie Uniwesytet Trzeciego Wieku w Augustowie), Damian Kruczkowski (Stowarzyszenie POLITES), Adrianna Szmigiero (II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku), Lidia Pastuszak (Szkolne Koło Caritas Strzelce Górne), Katarzyna Cherek (Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu). Statuetki i wyróżnienia dla Koordynatorów Roku 2022 otrzymali: Agnieszka Włodkowska (Fundacja AVE), Karolina Zapała (Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość), Małgorzata Dębicka (Fundacja Żółty Szalik), Damian Zegadło (Katolicka Szkoła im. Maryi z Nazaretu w Kielcach), Joanna Kalenik (Fundacja Brama Epok), Krzysztof Bryła (Pracownia Pozarządowa), Karolina Wilk – Korab (Fundacja Lucky ski)
ZOBACZ NAGRANIE Z DRUGIEGO DNIA FORUM I UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA NAGRÓD
V Forum Wolontariatu objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który do uczestników wydarzenia skierował list. Odczytał go Minister Piotr Ćwik. – Jest mi niezmiernie miło gościć dziś w Belwederze osoby ofiarne, skromne i mądre – bo takimi właśnie są wolontariusze. I choć na co dzień wielu z Państwa unika fleszy i rozgłosu, to dziś proszę zrobić wyjątek i pozwolić na wyrażenie Państwu uznania i wdzięczności za wspaniałe dokonania, które zgromadziły wszystkich Państwa na tym spotkaniu – napisał Prezydent RP.
Słowa podziękowań skierował do wolontariuszy także obecny na Forum, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński. – Wciąż nie udaje nam się rozwinąć wolontariatu systematycznego, wolontariatu profesjonalnego na miarę naszych oczekiwań, mimo tego, że program Korpus Solidarności dużo zrobił, to ja osobiście zawsze czuję pewien niedosyt. Chcielibyśmy żeby to funkcjonowało lepiej i szerzej, przede wszystkim w sposób masowy. Zdiagnozowaliśmy główne problemy i dlatego przeprowadzamy w tej chwili nowelizację uchwały rządu, która umożliwi nam przejście do jeszcze większego wsparcia. Głównym problemem jest kwestia stałych koordynatorów, to musi być wsparcie na osoby, które profesjonalnie zajmują się organizowaniem wolontariatu (…) Dlatego w tej chwili kończymy już tę reformę, mam nadzieję, że w ciągu najbliższego czasu uruchomimy konkurs w ramach reformy Korpusu Solidarności, czyli konkurs dla koordynatorów wolontariatu – tłumaczył Wicepremier.
W V Forum Wolontariatu udział wzięła ponad setka wolontariuszy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie w ramach Korpusu Solidarności – Bardzo się cieszę, że mamy okazję po raz piąty spotkać się na Forum Wolontariatu z przedstawicielami naszych partnerów regionalnych, lokalnych, ale także z wolontariuszami, koordynatorami wolontariatu, którzy działają w całej Polsce i rozwijają tę ideę Korpusu, czyli wolontariatu długoterminowego, systematycznego, wolontariatu trwałego. Nasz program funkcjonuje od roku 2018, jako program rządowy, ale warto też powiedzieć, że chociaż ta skala działań, które się w tej chwili toczy jest znacznie większa niż, to co było wcześniej, to działamy też w takiej pragmatyce kontynuacji, pragmatyce ciągłości. Mało kto pamięta, że jeszcze przed rokiem 2004, kiedy weszła w życie Ustawa o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie, której 20-lecie w tym roku obchodzimy, niektóre kontrole Państwowej Inspekcji Pracy traktowały wolontariat w organizacjach pozarządowych czy instytucjach publicznych, jako naruszenie Kodeksu Pracy, więc ta ustawa w jakiś sposób ucywilizowała, wprowadziła w Polsce w jakimś sensie modę na wolontariat, a także warunki do legalnego funkcjonowania wolontariatu – powiedział do uczestników Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Forum Wolontariatu było także okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami zagranicznych organizacji. Wśród uczestników wydarzenia był George Thomson, wiceprezydent Centre for Europen Volunteering (CEV). – To dla mnie zaszczyt, że mogę dołączyć do V Forum Wolontariatu. Dziękuję także za zaproszenie dla Centrum Wolontariatu Europejskiego, jako jego wiceprezes mam zaszczyt reprezentować dzisiaj ponad 60 krajowych i regionalnych członków z całej Europy. Widzieć i słyszeć wolontariat to jest dla mnie temat przewodni i mówiąc o tym chcę się podzielić z wami również swoimi osobistymi refleksjami, w których – mam nadzieję – znajdziecie również coś dla siebie. Po pierwsze chciałem was zobaczyć i usłyszeć, dowiedzieć się o tym czym jest wolontariat w Polsce, aby w pełni zaangażować się w to ważne wydarzenie, w wasze Forum . Jestem ogromnie wdzięczny organizatorom za możliwość przyjrzenia się waszym wyzwaniom, spotkania się z tymi wyzwaniami, które dotyczą również przywództwa w wolontariacie. Przyjechałem tutaj po to, aby się od was uczyć – powiedział.
Drugi dzień Forum uświetnił występ artystyczny Jakuba Dubika i Aleksandry Seredyńskiej. Uczestnicy mogli też posłuchać wykładu inspirującego Jana Meli – Ambasadora Korpusu Solidarności.