Koordynatorzy, liderzy, organizatorzy wolontariatu, społecznicy, przedstawiciele samorządów z całej Polski spotkają się na Forum Wolontariatu, które organizuje Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w Falentach pod Warszawą. Towarzyszy mu hasło „Moc współpracy”. Chętni mogą się już rejestrować.
Przed nami trzy dni intensywnych spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych i rozmów z ekspertami, gośćmi specjalnymi, praktykami oraz liderami wolontariatu. Forum organizowane jest w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030. Będzie okazją do wymiany doświadczeń, budowania relacji, rozwoju kompetencji oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań dla przyszłości wolontariatu.
– Hasło towarzyszące wydarzeniu „Moc współpracy” jest odpowiedzią na potrzebę wzmacniania odporności społecznej oraz wspólnego poszukiwania zarówno systemowych, jak i praktycznych rozwiązań możliwych do realizacji przez organizacje angażujące Wolontariuszy. To właśnie współpraca i komunikacja będą główną osią programu, a do udziału w panelach dyskusyjnych i do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy czołowych ekspertów i praktyków wolontariatu – podkreśla Michał Braun, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.
Rejestracja na Forum Wolontariatu 2025:
https://forms.office.com/e/BXvbRihky4
Na zgłoszenia czekamy do piątku, 23 maja.
Forum odbędzie się w podwarszawskiej miejscowości Falenty. Wydarzenie rozpocznie się 2 czerwca. W ciągu dnia zaplanowane są spotkania z Partnerami Regionalnymi i Lokalnymi Korpusu Solidarności. Od godziny 17:00 prowadzona będzie rejestracja pozostałych uczestników, a o 19:00 nastąpi oficjalne otwarcie Forum.
3 czerwca to dzień wypełniony sesjami warsztatowymi i panelami.
– Uczestnicy będą mieli okazję rozwijać swoje kompetencje w obszarze komunikacji, pracy z młodymi wolontariuszami z pokoleń Z i Alfa, wykorzystania nowych technologii – w tym sztucznej inteligencji – w zarządzaniu wolontariatem, a także budowania sieci współpracy i promocji działań społecznych – zapowiada Marta Walkowska z Biura Programu Korpus Solidarności. W programie tego dnia znajdą się także panele dyskusyjne z udziałem ekspertów oraz doświadczonych praktyków. Panele będą poświęcone temu jak Wolontariat zmienił się po 2020 roku i aktualnym wyzwaniom, a także temu, jak wzmacniać partnerstwa i współpracę w środowisku organizacji społecznych.
Z kolei 4 czerwca – ostatni dzień Forum – będzie czasem na przyjrzenie się roli lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych angażujących Wolontariuszy w sytuacjach kryzysów.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Organizatorzy zapewniają dwa noclegi (2–4 czerwca) w pokojach dwuosobowych (przydzielanych losowo) oraz pełne wyżywienie. Nie pokrywamy kosztów dojazdu.
Formularz zgłoszeniowy i regulamin uczestnictwa: https://forms.office.com/e/BXvbRihky4
Więcej informacji na stronie www.korpussolidarnosci.gov.pl