Gala finałowa Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”

23 listopada, 2021

W poniedziałek 22 listopada poznaliśmy laureatów prezydenckiej nagrody „Dla Dobra Wspólnego”. Już po raz szósty uhonorowano osoby, które poprzez swoje zaangażowanie i podejmowane działania kreują postawy obywatelskie i patriotyczne.

laureaci nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego"
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

 

Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską. Nagroda przyznawana jest każdego roku, począwszy od 2016 r., w 4 kategoriach.

Celem Nagrody jest:

  • wzmocnienie Rzeczypospolitej poprzez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich;
  • wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego;
  • umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego;
  • zachęcanie obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego oraz podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego.

 

W Kapitule Nagrody „Dla Dobra Wspólnego” zasiada m.in. Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor NIW-CRSO.

 

Tegorocznymi laureatami zostali:

 

1.
W kategorii Człowiek–lider

Bronisława Kufel-Włodek

Aktywuje osoby z niepełnosprawnościami do sportu, założycielka uczniowskich klubów sportowych, była członkini Kadry Narodowej (wioślarstwo), polonistka, teatrolog, dziennikarka, wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

 

 

2.
W kategorii Instytucja–organizacja

Fundacja „Wypłyń na Głębię”

Opolska Fundacja od 2018 roku realizuje projekty edukacyjne i profilaktyczne skierowane do młodych ludzi, zajmuje się przeciwdziałaniem uzależnieniom wśród młodzieży szkolnej. W swoich działaniach skupia się zarówno na profilaktyce uniwersalnej, jak i na osobach, które pochodzą ze środowisk zagrożonych wykluczeniem i przejawiają dysfunkcyjne zachowania. Fundacja jest również beneficjentem programów NIW-CRSO.

 

 

3.
W kategorii Dzieło–przedsięwzięcie, projekt

Inicjatywa Folkowe Przystanki

Dzięki inicjatywie i pomysłowości założycielek Fundacji „Tu Brzoza”– sióstr Barbary Gortat i Pauliny Gortat–Gapińskiej, artystek, wielkich admiratorek wsi i natury, od 2015 roku powstało kilkanaście dzieł – galerii jednego obrazu.

 

 

4.
Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego

Zuzanna Janaszek-Maciaszek – Prezes Fundacji im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ

Po tragicznej śmierci Ojca – Piotra Janaszka w 1998 roku wraz z siostrą Olgą kontynuuje jego dzieło i idee, najpierw w Fundacji Mielnica, a od 2004 r. w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „PODAJ DALEJ”.  Prowadzi aktywizację osób niepełnosprawnych przez sport, a celem podejmowanych działań jest maksymalne ich usamodzielnienie. Promuje profilaktykę niepełnosprawności oraz właściwych zachowań, uświadamiając młodym ludziom, jak niewiele trzeba, by doszło do tragicznego w skutkach wypadku, by w ciągu kliku sekund życie zmieniło się o 180 stopni.

 

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom, dziękujemy za ich zaangażowanie i podejmowane inicjatywy oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

Archiwalne edycje Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”