
16 operatorów regionalnych wybranych. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił wyniki konkursu w ramach Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności, Priorytet 3.
Dotacje z priorytetu 3 adresowane są do najmniejszych lokalnych organizacji pozarządowych oraz lokalnych grup nieformalnych, które nie mają jeszcze potencjału do realizowania bardziej złożonych zadań. W ramach priorytetu 3 wybranych zostało 16 operatorów regionalnych, którzy przekażą granty lokalnym organizacjom i grupom nieformalnym.
– Regranting to sprawdzony sposób na to, by pieniądze trafiały jak najbliżej ludzi. Dlatego w ramach trzeciego priorytetu programu „Moc Małych Społeczności” przekazujemy środki 16 organizacjom – po jednej w każdym województwie, które znają lokalne potrzeby i będą wspierać małe NGO-sy oraz grupy nieformalne. Dzięki temu wsparcie trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebne: do ludzi, którzy działają lokalnie, często bez rozgłosu, ale z ogromnym sercem. To oni budują społeczną odporność od podstaw i zasługują na każdą możliwą pomoc – mówi Adriana Porowska, Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. To z jej inicjatywy powstał Rządowy Program wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności. Został przygotowany we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Program jest adresowany do NGOsów, które działają w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich. To one są często pierwszą linią wsparcia w trakcie kryzysów.
Zgodnie z procedurą wnioski złożone przez organizacje pozarządowe oceniali eksperci, następnie oceny zostały zatwierdzone przez Komisję Konkursową powołaną na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariatu. W jej składzie są reprezentanci organizacji pozarządowych – w tym Rady Działalności Pożytku Publicznego – oraz pracownicy NIW-CRSO. W przypadku województw świętokrzyskiego i małopolskiego Dyrektor NIW-CRSO przedstawia następujący komunikat:
Województwo świętokrzyskie: Dwie organizacje otrzymały dokładnie tę samą liczbę głosów. Po wnikliwej analizie ofert i konsultacji z ekspertami oceniającymi wnioski Komisja Konkursowa zarekomendowała do dofinansowania projekt „Czar Świętokrzyskich Inicjatyw” Stowarzyszenia Integracja i Rozwój ze względu na większą liczbę małych grantów, które organizacja zaplanowała fakt, że oferta została przygotowana przez konsorcjum organizacji w całym regionie oraz posiada bardzo duże doświadczenie. Dyrektor NIW-CRSO przychylił się do rekomendacji Komisji.
Województwo małopolskie: komisja konkursowa zarekomendowała do dofinansowania ofertę Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, która konsumuje całość budżetu przeznaczoną na województwo małopolskie, przewidującą najwyższą liczbę małych grantów przy jednocześnie bardzo wysokiej ocenie. Dwa wyżej ocenione wnioski nie zakładały wykorzystania całej oferty, w tym najwyżej oceniona oferta planowała wykorzystać jedynie połowę budżetu. W tym przypadku również Dyrektor NIW-CRSO zgodził się z rekomendacją Komisji.
– Dziękuję organizacjom pozarządowym, które złożyły wnioski. Wszystkie oferty zostały ocenione przez niezależnych ekspertów, zadbaliśmy o to, aby cała procedura była transparentna. Przypomnę także, że założenia programu były szeroko konsultowane z przedstawicielkami i przedstawicielami NGO z całej Polski. Odbyło się ponad 120 spotkań konsultacyjnych i informacyjnych – mówi Michał Braun, Dyrektor NIW-CRSO.
MMS obejmuje 3 priorytety. Do rozdysponowania jest w sumie 70 mln zł. Ogłoszenie wyników naboru w ramach priorytetu 1 planowane jest 31 lipca, a priorytetu 2 w najbliższą środę (16 lipca).