Polacy po raz kolejny pokazują wielkie serca i chęć wsparcia potrzebujących. W całej Polsce ruszyły setki, jeżeli nie tysiące, zbiórek finansowych i rzeczowych. Pomagajmy mądrze. Jak wybrać te akcje, które warte są wsparcia?
Zachęcamy do wspierania zbiórek prowadzonych przez samorządy i doświadczone organizacje pozarządowe.
5 zasad odpowiedzialnego wspierania zbiórek publicznych:
- Sprawdź legalność zbiórki. Upewnij się, że zbiórka publiczna zarejestrowana jest na portalu zbiorki.gov.pl. W przypadku organizowanych w przestrzeni publicznej zbiórek w gotówce i zbiórek darów Organizatorzy zbiórek zgłaszają swoje zbiórki na portalu, tu też publikują sprawozdania ze zbiórki. Każdy obywatel ma bezpośredni dostęp do informacji o tym, kto i na co zbiera oraz jak rozdysponował środki.
UWAGA: Zbiórki elektroniczne – np. przelewy – nie wymagają zgłoszenia jako zbiórka publiczna, ale apelujemy o szczególną ostrożność. - Pomagaj adekwatnie do potrzeb. Zanim przekażesz dary, sprawdź, czego faktycznie potrzeba. Zbiórka nieodpowiednich rzeczy może wprowadzić chaos i utrudniać pracę służb.
- Współpracuj z doświadczonymi organizacjami i samorządem. Zaufaj organizacjom z doświadczeniem, które wiedzą jak najlepiej rozdysponować środki (kontakt do zaufanych źródeł poniżej). Uważaj na internetowe prowadzone przez osoby fizyczne.
- Weryfikuj uczciwość organizatorów. Sprawdź wiarygodność organizatora i jego wcześniejsze działania. To pomoże uniknąć oszustw i zapewni, że Twoje wsparcie trafi tam gdzie trzeba. Wejdź na stronę internetową i media społecznościowe organizacji zakładającej zbiórkę, sprawdź czy w ostatnich miesiącach prowadziła jakiekolwiek działania, publikowała informacje na temat swoich akcji. W przeciwnym razie – bądź szczególnie ostrożny/a.
- Koordynuj działania. Unikaj nieprzemyślanych akcji, współpracuj z organizacjami i władzami. To zapewni efektywność pomocy.
Zalecamy szczególną ostrożność przy wspieraniu zbiórek zakładanych przez osoby fizyczne na popularnych portalach zbiórkowych i w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach zgłoszono już ponad trzydzieści fałszywych zbiórek. Podmiotami prowadzącymi skoordynowane wsparcie są instytucje publiczne i organizacje pozarządowe.
– Do wszystkich, którzy we wspaniałym odruchu serca, wielka solidarność ludzi w całej Polsce na rzecz poszkodowanych przez powódź, apelujemy gorąco, apeluję też w imieniu strażaków, żołnierzy, policjantów, wszystkich służb: jedźcie z tą pomocą do specjalnych hubów w Opolu i we Wrocławiu, a nie bezpośrednio do miejscowości poszkodowanych – apeluje Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji.
Mapuj Pomoc
W celu lepszego zarządzania informacjami i uniknięcia chaosu, Fundacja To Proste utworzyła mapę aktualnych potrzeb i inicjatyw wsparcia powodzian: https://mapujpomoc.pl/powodz
Uruchomiony został również specjalny formularz kontaktowych dla tych, którzy chcą otrzymywać aktualne informacje o działaniach pomocowych dla powodzian:
https://mapujpomoc.pl/dolacz-do-sieci-mapuj-pomoc-dla-powodzian-wypelnij-formularz-kontaktowy/
Wiarygodne kontakty dla osób, które chcą pomóc:
Opolskie:
- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego: https://www.opolskie.pl/2024/09/pomoc-dla-powodzian/
- Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych: biuro@ocwip.pl, tel. 531531359, 535446389
- Centrum Wystawienniczo – Kongresowe, ul. Wrocławska 158, Opole
Dolnośląskie:
- Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu: https://www.duw.pl/pl/dla-mediow/aktualnosci/19682,Pomoc-dla-powodzian-kontakt.html
- Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych: tel. 699858391, 602376974
- Dolnośląska Sieć Inkubatorów NGO: tel. 509673693
- Dolnośląskie Centrum Druku 3D, ul. Tyniecka 2, Wrocław
- Magazyn Wałbrzych, ul. Villardczyków 17
- Magazyn Kłodzko, Twierdza Kłodzko, ul. Nowy Świat