Szanowni Państwo,
w ostatnich dniach w tygodniku Gazeta Polska i TV Republika pojawiła się seria materiałów informujących o rzekomych opresyjnych praktykach stosowanych przez NIW wobec kontrolowanych organizacji. Pokazano je na przykładzie Stowarzyszenia Matecznik Pomocniczości i Dobroci, którego członkiem zarządu jest były poseł PiS Jacek Kurzępa, zasiadający obecnie w sejmiku województwa lubuskiego.
W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w publikacjach pragnę poinformować o wynikach kontroli w Stowarzyszeniu, udostępnić wyniki kontroli NIK w organizacji oraz skan publikacji wydanej w ramach jednego z projektów.
NIW przeprowadził w Stowarzyszeniu kontrole dwóch projektów – oba finansowane były w ramach Funduszu Młodzieżowego w związku z problemami z rozliczeniem dotacji. W wyniku nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli organizacja zobowiązana została do zwrotu 642 240,34 zł z odsetkami. Są to dotacje przyznane od grudnia 2022 r., wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem.
Wbrew powtarzanym przez Pana Kurzępę w mediach stwierdzeniom Matecznik nie jest „małą organizacją”, ale stowarzyszeniem, które tylko od NIW, za czasów dyrektora Kaczmarczyka, otrzymało w sumie 1 707 425 zł.
Kluczowe nieprawidłowości w realizacji projektu dotyczą:
– przyznania mikrodotacji dla młodzieży, które odbyło się niezgodnie z regulaminem konkursu Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy. Wszystkie granty zostały przekazane podmiotom nieuprawnionym;
– finansowania działań nastawionych na promocję polityczną Pana Kurzępy w czasie kampanii wyborczej;
– podzlecenia części zadania innej organizacji wbrew zasadom konkursu;
– odpłatnej realizacji zadania przez Partnera projektu i członków jego zarządu, co nie jest dozwolone;
– nieterminowego rozliczenia dotacji przyznanej przez NIW.
Szczególnie bulwersuje fakt wydawania publicznych pieniędzy na finansowanie kampanii wyborczej posła w 2023 roku podczas wyborów parlamentarnych. Stowarzyszenie przeznaczyło prawie 50 tysięcy złotych z projektu dla młodzieży na wydanie gazetki „My obywatele”. Na każdej z 12 stron tej publikacji jest zdjęcie byłego posła PiS Jacka Kurzępy (załącznik). Była to jedyna publikacja w całym projekcie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wniosek o przyznanie funduszy, z których finansowano wspomnianą publikację oraz regranting Funduszu Młodzieżowego oceniony został przez ekspertów jedynie na 68 punktów. Cztery inne organizacje konkurujące o środki na regranting w lubuskim, posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, otrzymały znacznie lepszą ocenę (od 83 do 93 punktów), a mimo to nie dostały wsparcia. Byłe władze NIW nie przedstawiły uzasadnienia, dlaczego środki nie trafiły do organizacji wskazanych przez ekspertów, ale do organizacji o najniżej ocenionej ofercie.
NIK po kontroli prowadzonej dwa lata temu stwierdziła: „Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia działania Stowarzyszenia Matecznik Pomocniczości i Dobroci w Ciborzu jako beneficjenta dotacji Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego” (LZG.411.004.02.2023).
Pragnę podkreślić, że Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, realizując swojej cele wspiera dziś organizacje pozarządowe w sposób transparentny i uczciwy. Niestety przez lata działalności Instytutu oraz innych rządowych agend dysponujących środkami publicznymi, dochodziło do finansowania działań, które nie tylko nie rozwijały III Sektora, ale nastawione były na cele polityczne i projekty niskiej jakości. W NIW od końca 2024 roku działa Biuro Kontroli, które systematycznie sprawdza wydatkowanie środków przez organizacje pozarządowe. Podkreślam, że wszystkie kontrole wykonywane są z należytą starannością i profesjonalnie. Zapewniam, że każda organizacja działająca w granicach prawa i na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, bez względu na poglądy czy wyznawane wartości, nie ma się czego obawiać.
Apeluję o powstrzymanie się od rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, które prowadzą do obniżenia zaufania do sektora organizacji społecznych. Jednocześnie serdecznie dziękuję wszystkim NGO, które podejmują tysiące wartościowych i dobrze zorganizowanych działań na rzecz społeczeństwa. Cieszę się, że wiele z tych inicjatyw jest możliwych dzięki wsparciu finansowemu z rządowych środków, którymi zarządza NIW-CRSO.
Z wyrazami szacunku
Michał Braun, dyrektor NIW-CRSO