Dobiegła końca 4. edycja Konkursu na najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu. Na konkurs wpłynęło 12 rozpraw doktorskich oraz 11 prac magisterskich. Powołana do oceny prac i rozpraw Kapituła liczyła 9 członków – naukowców i ekspertów. W toku wieloetapowej oceny brano pod uwagę przede wszystkim merytoryczną jakość prac, ich nowatorski i twórczy charakter oraz poziom edytorski. Kapituła jednogłośnie podjęła decyzję o rozstrzygnięciu konkursu i wskazaniu następujących laureatów:
W kategorii prac magisterskich:
I miejsce – Maciej Malmon za pracę pt. „Wpływ kapitału społecznego na rozwój gospodarczy” (praca obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: dr Jadwiga Nadolska)
II miejsce – Łukasz Krzyżewski za pracę pt. „Udział czynnika społecznego w orzekaniu w procesie karnym” (praca obroniona na Uniwersytecie Łódzkim, promotor: dr hab. Dariusz Świecki, prof. UŁ)
III miejsce – Marta Borządek za pracę pt. „Zielony płomień́ w Internecie. Polskie organizacje skautowe i harcerskie w mediach społecznościowych na przykładzie Skautów Europy i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej” (praca obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: prof. dr hab. Radosław Pawelec)
W kategorii rozpraw doktorskich:
I miejsce ex aequo – Ewa Zielińska za rozprawę pt. „Miejsca alternatywne. Kolektywne gospodarowanie przestrzenią w polskich miastach w latach 2008-2017” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Warszawskim; promotor: dr hab. Barbara Lewenstein).
I miejsce ex aequo – Hanna Achremowicz za rozprawę pt. „Uczenie się przez młodzież partycypacji publicznej- analiza zagadnienia w świetle teorii Kunda Illerisa” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim; promotor dr hab. Rafał Włodarczyk, prof. UWr, promotor pomocnicza dr Kamila Kamińska).
III miejsce – Faustyna Mijalska za rozprawę pt. „Samorząd terytorialny w procesie rozwoju metropolitalnego a nowe formy partycypacji” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, promotor: prof. dr hab. Robert Kmieciak, promotor pomocniczy: dr Marta Balcerek-Kosiarz).
Wyróżnienie i rekomendacja do wydania drukiem rozprawy doktorskiej – Michał Szczegielniak za rozprawę pt. „Wpływ dostępu do informacji publicznej na rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce na tle europejskim” (rozprawa obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotor: prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek, promotor pomocniczy dr Piotr Potejko)
Laureatom konkursu oraz ich promotorom gratulujemy.
Konkurs na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską poświęconą społeczeństwu obywatelskiemu
Celem konkursu jest zwiększenie społecznej świadomości na temat roli społeczeństwa obywatelskiego, popularyzacja wiedzy w tej dziedzinie oraz promowanie wysokiej jakości prac magisterskich i rozpraw doktorskich z zakresu nauk społecznych, humanistycznych i teologicznych dotyczących społeczeństwa obywatelskiego. Konkurs został objęty patronatem Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Uczestnikami konkursu mogą być absolwenci szkół wyższych i autorzy rozpraw doktorskich, którzy obronili swoje prace w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2024 r. i nie brali udziału we wcześniejszej edycji Konkursu.
Szczegółowe warunki uczestnictwa w Konkursie są określone w Regulaminie, który jest udostępniany wraz z ogłoszeniem nowej edycji konkursu.
Przed przystąpieniem do Konkursu prosimy o zapoznanie się z jego treścią.
Zgłoszeń można dokonywać za pomocą elektronicznego formularza zgłoszenia do 30 października 2024 r., korzystając z Formularza Zgłoszenia i Wzoru zaświadczenia. Wymagane jest również wypełnienie i nadesłanie Kwestionariusza osobowego dla uczestników.