Ustrój demokratyczny pozwala obywatelowi sprawować kontrolę nad instytucjami władzy i administracji publicznej w sposób zorganizowany oddolnie. W ten sposób organizacje strażnicze (watchdogi) zajmują określone miejsce na mapie instytucji społeczeństwa demokratycznego. Skuteczna organizacja strażnicza jest niezależna, rozliczalna i rzetelna w oczach obywateli. W niniejszej publikacji podjęto próbę uchwycenia, w jakim zakresie współczesne organizacje strażnicze w Polsce stosują wymienione zasady w praktyce i czy sposób ich respektowania jest komunikowany obywatelom, w których interesie działają.
W książce podkreślono znaczenie partycypacji obywatelskiej, co wpisuje się w trend badań nad aktywnością obywatelską. Warto przy tym zaznaczyć, że partycypacja pozawyborcza należy do sfer ciągle mało nieodkrytych. Wiąże się to z dynamicznym rozwojem różnych jej form – protestów, listów otwartych, komentarzy i forów internetowych, a wreszcie kontroli działań instytucji publicznych. Autorka w sposób interesujący nawiązała do trendu badań nad nieufnością demokratyczną, której przykładem jest właśnie obszar działalności organizacji strażniczych.
Książkę wydano w serii Studia nad Społeczeństwem Obywatelskim na bazie rozprawy nagrodzonej w organizowanym przez NIW-CRSO konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone społeczeństwu obywatelskiemu.