Utrwalenie wspomnień, doświadczeń, przeżyć osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy – to główny cel konkursu „First to help”, który dziś, 16 czerwca, został oficjalnie ogłoszony. O szczegółach nowego projektu mówili podczas konferencji prasowej Wicepremier Piotr Gliński, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk oraz Dziennikarz, Członek kapituły konkursu Marcin Wikło.
– Chcemy ten szczególny moment solidarności udokumentować, chcemy wywołać wspomnienia, doświadczenia z tamtego czasu. Dlatego ogłaszamy konkurs, który skierowany jest do wszystkich, którzy mają pamięć tamtego czasu, którzy pomagali bezpośrednio w najróżniejszych formach uchodźcom wojennym, ale także do tych, którzy może bezpośrednio nie uczestniczyli, ale mają jakieś ciekawe przemyślenia i doświadczenia – mówił Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować tekst, zdjęcia lub nagranie wideo, których głównym tematem jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. Prace oceni kapituła konkursu w trzech kategoriach: tekst, fotografie, materiał video. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.firsttohelp.pl
– Ogłaszamy ten konkurs póki te wspomnienia są żywe w naszej pamięci, póki mamy spisane gdzieś teksty, wrażenia, relacje z tamtych dni, póki mamy w telefonach, komputerach zachowane zdjęcia, wideorelacje z tamtego gorącego czasu. Adresujemy go do wszystkich, którzy mają takie materiały, którzy nieśli tę pomoc, którzy w jakikolwiek sposób dokumentowali to zjawisko. Czekamy także na relacje, które będą teraz tworzone, które są świadectwem pomocy udzielanej teraz – tłumaczył Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk.
Prace konkursowe można przesyłać od dziś (16 czerwca) do 18 września 2023 roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.firsttohelp.pl. Jest tam także szczegółowy regulamin konkursu.
– Chcemy żeby te prace, które zostaną zachowane, pewna esencja z tego ogromu, który pojawił się w internecie miały naprawdę dobrą jakość, żeby to było coś czym możemy się na świecie pochwalić, pokazać, coś co będzie ubrane w pewną formułę przyswajalną dla czytelników, widzów – dlatego te trzy kategorie i do każdej oddzielna kapituła konkursowa – wyjaśniał Marcin Wikło, Dziennikarz, Członek Kapituły Konkursu First to help.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Laureaci Grand Prix w każdej kategorii dostaną m.in. 10 tysięcy złotych oraz statuetkę. Przyznane zostaną także wyróżnienia, a wraz z nimi pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczone zostaną podczas uroczystej gali, która odbędzie się jesienią tego roku.