II Gala Wolontariatu w Lubaczowie. Czas podziękowań społecznikom

20 grudnia, 2022

Była okazją do podziękowań społecznikom i rozmów o pasji pomagania. W Lubaczowie odbyła się II Gala Wolontariatu. W wydarzeniu uczestniczył Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.

 

–  Wielkie dzięki drodzy Państwo, że jesteście, że pragniecie służyć innym, że chcecie poświęcać swój czas, umiejętności, wiedzę po to, aby świadczyć o tym, że człowieczeństwo coś znaczy, że ma wartość, że się liczy – to bardzo ważne, zwłaszcza dla tych, którzy takiej pomocy i tego odruchu, tej służby człowieczeństwa potrzebują – mówił do obecnych na uroczystości społeczników Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności.

Organizatorami Gali Wolontariatu byli: Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła oraz Stowarzyszenie Kobiety Karpat. Wydarzenie było częścią konferencji podsumowującej projekt „Dialog międzypokoleniowy podczas „Spotkań Wigilijnych Pod Strzechą”. Przed główną częścią imprezy odbyły się warsztaty plastyczne i kulinarne, które poprowadzili członkowie lokalnych stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. Uczestnicy konferencji mogli też wziąć udział w szkoleniu dotyczącym rządowych programów, których operatorem jest Narodowy Instytut Wolności. O procedurach i zasadach naboru do poszczególnych konkursów mówił Łukasz Ofiara z Biura Programów Horyzontalnych NIW.

 

W dalszej części odbył się panel dyskusyjny „Społeczny aspekt dialogu międzypokoleniowego”. Jednym z uczestników rozmów o wolontariacie był Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności. Wojciech Kaczmarczyk mówił m.in. o badaniach GUSu z 2011 roku, który policzył, jaka jest wartość pracy wszystkich wolontariuszy w Polsce. Wyceniono ją wówczas na 40 mld zł, co stanowiło równowartość prawie 3 procent PKB.

– To oznacza, że na wolontariat trzeba patrzeć nie tylko jak na działalność z porywu serca, pomaganie innym, służbę, która wypływa z wrażliwości człowieka, ale trzeba także patrzeć na wolontariat, jako na realną siłę, która buduje bogactwo państwa, społeczeństwa (…) Dlatego też państwo, czyli rząd czuje się zobowiązany do tego, żeby wspierać wolontariat, żeby wspierać rozwój wolontariatu – podkreślał Dyrektor Instytutu, który następnie opowiedział o rządowych programach wsparcia, których operatorem jest NIW.

 

Gala w Lubaczowie była także okazją do wyróżnienia lokalnych wolontariuszy najbardziej zaangażowanych w pomoc innym. Pamiątkowe statuetki trafiły do kilkudziesięciu osób, instytucji, stowarzyszeń, kół działających na terenie powiatu lubaczowskiego.