O działaniach NIW-CRSO na Dolnośląskim Kongresie Obywatelskim

13 października, 2022

Za nami VII Dolnośląski Kongres Obywatelski. Tematem przewodnim spotkania, które odbyło się w Krzyżowej był „Kryzys – adaptacja – szansa na zmiany”. Udział w wydarzeniu wziął m.in. Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk.

 

Podczas Dolnośląskiego Kongresu Obywatelskiego, który odbył się w Krzyżowej Dyrektor NIW-CRSO mówił m.in. o wsparciu, jakiego w ciągu 5 lat działalności Instytut udzielił organizacjom sektora obywatelskiego. Do ok. 4,5 tysiąca organizacji trafiło ponad 800 mln zł.

 

– Tworzymy system rozwoju instytucjonalnego, który pozwala przekazywać środki organizacjom pozarządowym na ich rozwój – zakup siedzib i ich remonty, zakup sprzętu, zatrudnienie personelu – powiedział Wojciech Kaczmarczyk.

 

W swoim wystąpieniu wspomniał także o wielkiej społecznej mobilizacji podczas pandemii i po wybuchu wojny na Ukrainie oraz o problemach, które jej towarzyszyły.

 

–  Mierzyliśmy się z sytuacją, że dziesiątki tysięcy wolontariuszy ruszyło na pomoc, ale kilka tygodni po rozpoczęciu wojny oczywiście większość z tych wolontariuszy musiała wrócić do swoich miejsc pracy, szkół, na uniwersytety, domów – podjąć normalną aktywność zawodową czy akademicką. Po raz kolejny organizacje pozarządowe zmierzyły się z sytuacją, w której przez 30 lat nie miały możliwości wykształcenia zasobów, które pozwalałyby im w sposób profesjonalny zarządzać wolontariatem – tłumaczył.

Dyrektor NIW-CRSO zapowiedział, że już niebawem pojawią się środki, które pozwolą wyposażyć organizacje w takie możliwości, które w większym stopniu sprofesjonalizują wolontariat.

 

– W roku 2023, w ramach Korpusu Solidarności zostanie uruchomiona specjalna ścieżka wsparcia zarządzania wolontariatem. Organizacje pozarządowe będą mogły w ramach tej ścieżki uzyskać dofinansowanie na koszty pracy, wynagrodzenie koordynatora wolontariatu w organizacji, ale także pokrywać inne koszty związane z wolontariatem – szkolenia, coaching, uczenie się od najlepszych. W Narodowym Instytucie Wolności zostanie zorganizowana Szkoła Dobrego Wolontariatu, gdzie w cyklu ponad stugodzinnego szkolenia czy kursu koordynatorzy wolontariatu będą mogli zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności do tego, aby zarządzać wolontariatem, a także pokryć koszty bieżących działań wolontariuszy – wyjaśnił Wojciech Kaczmarczyk.

 

Organizatorem Dolnośląskiego Kongresu Obywatelskiego była Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych przy współpracy z Fundacją Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.