Dyrektor NIW-CRSO na Targach Wydawców Katolickich

11 października, 2022

Za nami 27. Targi Wydawców Katolickich. To nie tylko książkowy kiermasz, spotkania z autorami i bohaterami książek, pokazy filmowe, ale także ciekawe dyskusje. W jednej z nich wziął udział Dyrektor NIW-CRSO Wojciech Kaczmarczyk.

 

„Kreowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie obywatelskim poprzez realizację projektów społecznych przez organizacje pozarządowe, jako efekt spuścizny kulturowej nauczania błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego” – to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się w pierwszym dniu trwania Targów. Uczestniczyli w nim – oprócz Dyrektora NIW-CRSO – także Prezes Rządowego Centrum Legislacji dr Krzysztof Szczucki oraz Zastępca Dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski.

 

– Wszyscy jesteśmy członkami społeczeństwa obywatelskiego, ale nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, nie wszyscy czynimy użytek z tego, że jesteśmy jego członkami – mówił Wojciech Kaczmarczyk,  Dyrektor NIW-CRSO.  – Społeczeństwo obywatelskie to jest coś więcej niż tylko bycie zapisanym w bazie PESEL i korzystanie z tego wszystkiego, co nam daje wspólnota państwowa, regionalna czy wspólnota lokalna, ale to przede wszystkim jakieś poczucie obowiązku, poczucie powinności tego, że nabywając pewne prawa, także mamy obowiązek wobec wspólnoty – dodał.

 

Dyrektor Instytutu podkreślił również, że państwo powinno być odpowiedzialne za jakość społeczeństwa obywatelskiego. W Polsce świadomość tego faktu zaczęła wzrastać w ciągu ostatnich lat. Od 2018 roku sukcesywnie zwiększa się liczba rządowych programów, dzięki którym organizacje pozarządowe mogą się rozwijać.  

 

–  Do roku 2018 praktycznie istniał jeden taki rządowy, horyzontalny program wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego – z budżetem 60 milionów złotych, to Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (…) Od roku 2018 ta sytuacja się zmieniła. Z jednego programu rządowego powstało 9 programów, z 60 milionów złotych zrobiło się nagle 4 razy więcej. Ta dynamika, świadomość tego że państwo jest odpowiedzialne za rozwój społeczeństwa obywatelskiego zaczęła się na dobre rozkręcać dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat – powiedział Wojciech Kaczmarczyk. Dodał, że rządzący stawiają na zrównoważony rozwoju trzeciego sektora. Dzięki temu szansę dostają także organizacje odwołujące się do wartości chrześcijańskich, konserwatywnych, patriotycznych, które wcześniej były często pomijane.