Konkurs „First to help” – rozstrzygnięty!

20 grudnia, 2023

Data 24 lutego 2022 roku pozostanie w naszej pamięci nie tylko ze względu na wojnę, która wybuchła za naszą granicą, ale także za sprawą ogromnej solidarności wśród Polaków, którzy wspólnymi siłami zadbali o bezpieczeństwo przybywających do naszego kraju uchodźców. Ta sytuacja była inspiracją do stworzenia konkursu, który pozwoliłby uchwycić te niezwykłe historie. Konkurs „First to help” skierowany był do wszystkich osób, niezależnie od wieku, które chciały przedstawić swoje zaangażowanie, lub zaangażowanie innych osób, w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

 

20 grudnia 2023 roku w Centralnym Domu Technologii przy ul. Kruczej 50 w Warszawie odbyła się uroczysta Gala, podczas której zostały wręczone nagrody w konkursie „First to help”.

 

Spotkanie rozpoczął Pan Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – CRSO, który przypomniał o tym, jak wyglądała pomoc uchodźcom przybywającym do Polski, a także dlaczego powstał konkurs „First to help”: „Jak to dzieło, które się wtedy dokonywało zatrzymać w kadrze? Jak upamiętnić te doświadczenia, które wtedy wielu również z Państwa, osób obecnych dzisiaj na tej sali, ale także setek tysięcy wolontariuszy doświadczało wtedy w ten dzień. Stąd narodził się pomysł konkursu First to help – pierwsi do pomocy. Pomysł nawiązujący do znanych wydarzeń Polski, właśnie po to, żeby w tych trzech kategoriach spróbować zebrać te doświadczenia i umieścić je w jednym miejscu”.

 

Grand Prix w kategorii „Tekst” otrzymała Edyta Ignatiuk wiceprezes Fundacji Pogłębiarka za pracę „Nie wszyscy uciekli”. Autorka  przedstawia w nim niesamowitą historię Maćka, który w momencie ataku Rosji na Ukrainę został kierowcą w konwoju humanitarnym i kilkukrotnie ryzykując własne życie, niósł pomoc mieszkańcom zaatakowanego kraju. Pani Edyta odbierając statuetkę i dyplom powiedziała: „Tekst, który napisałam, jest swego rodzaju hołdem dla całej grupy wolontariuszy Fundacji Pogłębiarka. Fundacji, która na co dzień nie zajmuje się pomocą humanitarną, działamy w zupełnie innym obszarze, jednak w momencie, gdy wybuchła wojna wszyscy bez wcześniejszych konsultacji poczuliśmy, że nasze miejsce w tym momencie jest przy tych ludziach, którzy potrzebują pomocy.(…) Głównym bohaterem tekstu jest jeden z naszych wolontariuszy – Maciej, który zaangażował się w pomoc tutaj w Polsce uchodźcom, ale razem z grupą innych wolontariuszy wyjeżdżał też na Ukrainę, aby pomagać tym osobom, które zostały”.

 

Nagrodę główną w Grand Prix w kategorii „Wideo” zdobył Vitalii Sheremetiev za film „Dziękuję Ci, Polsko” i historię kobiety, która zostawia męża, dom, swój kraj i wraz z dziećmi ucieka do Polski, gdzie znajduje opiekę, ale także wsparcie w momencie, gdy traci szansę na spotkanie z ojcem swoich dzieci. W imieniu Pana Vitaliia nagrodę odebrały Panie Iryna Tverdovska i Zoryana Vavrynchuk. Pani Iryna Tverdovska odbierając nagrodę i dyplom zaznaczyła, że „Do powstania tej pracy przyczyniło się wiele osób, wśród których jest tez Pan Poseł i Korpus Dyplomatyczny Ukrainy”. W trakcie swojej wypowiedzi zwróciła się również do Polaków mówiąc: „Dwa lata temu Polska, każdy Polak i Polka pokazali światu swoją solidarność. Wtedy otworzyliście swoje domy i serca i bardzo proszę, żebyście nadal nie zamykali serc i domów dla Ukraińców, bo wojna jeszcze się nie skończyła”.

 

Z kolei nagroda Grand Prix w kategorii „Fotografia” trafiła w ręce Darka Delmanowicza, który na swoich zdjęciach „Pomoc bez granic” przedstawił codzienną pracę wolontariuszy. Pan Darek powiedział, że: „W ciągu ponad trzydziestu lat pracy jako dziennikarz, ostatnimi laty już tylko i wyłącznie jako fotoreporter, nie przypuszczałem, że będę musiał się zmierzyć z takim tematem. (…) Chciałbym zaapelować do wszystkich, oby ten konflikt się skończył raz na zawsze, i w każdym innym zakątku świata, a jest ich trochę. Abyśmy w sobie nie zatracali wrażliwości na to co się dzieje, abyśmy nie przechodzili do porządku dziennego nad tym co się dzieje, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie komuś fizycznie pomóc, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie ofiarować choćby złotówki, euro czy jakiejkolwiek innej waluty, abyśmy sami w sobie nie zatracali wrażliwości w postaci uśmiechu, otwarcia do rozmowy, czy wrażliwości nie przekazywania złych wiadomości (…)”.

 

W takcie Gali przyznane zostały także wyróżnienia, a wraz z nimi pamiątkowe dyplomy.

 

Kategoria „TEKST”:

  • Aleksandra Zalewska-Stankiewicz za tekst: „Oczy wojny”
  • Neonila Pawluk za tekst: „Tego się nie da przetłumaczyć”
  • Olena Pavlenko za tekst: „Poranki nie zabierają już strachu”
  • Radosław Hojda za tekst: „Z dziennika wolontariusza Tomka”

Kategoria „WIDEO”:

  • Tetiana Nikolaievska za materiał wideo „Mój wolontariat”
  • Ewa Mańkowska za materiał wideo „Polacy w czasie wojny Ukrainie”

Kategoria „fotografia”:

  • Krzysztof Pawlicki za zdjęcia „Wyjazd z pomocą Humanitarną na Ukrainę”
  • Marcin Fiń za zdjęcia „Stacja I Bezpieczna”

Konkurs „First to help” powstał z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, a za realizację konkursu odpowiadał Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.