12 czerwca br. Rada Ministrów podjęła uchwałę dotyczącą przyjęcia zmian w Rządowym Programie Korpus Solidarności.
Uchwała nr 97 RM 2023 zm. program Korpus Solidarności zmienia dotychczasową nazwę zawierającą słowo „długoterminowy”, nadając jej brzmienie „Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030” oraz wprowadza szereg – ułatwiających uczestnictwo – zmian w Programie.
Wolontariat traktujemy jako stałe innowacyjne, kreatywne i nowoczesne zaangażowanie energii społecznej. Do takiej postawy zachęcamy wszystkich uczestników ruchu wolontariackiego.
Bez względu na nazewnictwo dokładamy wszelkich wysiłków, by wspierać systematyczne – właściwie przygotowane – działania wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu, jego organizatorów a także otoczenia. Wysiłki mające na celu budowanie w społeczeństwie postawy stałego i pełnego entuzjazmu zaangażowania w działania dobrowolne nakierowane na tworzenie dobra wspólnego.
Zapraszamy po zapoznania się z tekstem programu „Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030”.
Program Korpusu Solidarności koncentruje się na czterech grupach odbiorców:
- wolontariuszach,
- organizatorach wolontariatu,
- koordynatorach wolontariatu,
- otoczeniu wolontariatu.
Korpus Solidarności jest oparty na modelu wolontariatu systematycznego. Jak wynika z badań, jest to najbardziej deficytowa forma działalności wolontariackiej Polaków. Koncentracja na tej formie wolontariatu nie oznacza jednocześnie deprecjonowania idei wolontariatu okazjonalnego lub akcyjnego, współtworzącego ważny obszar dobrowolnej i nieodpłatnej działalności na rzecz innych.
Wzmocnienie i rozwój wolontariatu systematycznego ma na celu podniesienie rangi działań wolontariackich, wzbudzenie zainteresowania wolontariatem oraz zachęcenie obywateli do zaangażowania w taką działalność. Powołanie Korpusu Solidarności ma też za zadanie upowszechnienie wolontariatu wśród organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, które do tej pory w małym stopniu albo tylko sporadycznie wykorzystywały aktywność wolontariacką.
Efektem wzmocnienia wolontariuszy i organizatorów wolontariatu uczestniczących w Programie, ma być objęcie realną pomocą osób i środowisk potrzebujących wsparcia. Wszystkie podejmowane działania mają na celu wzrost wrażliwości na potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem lub wykluczonych społecznie, wzrost gotowości do wzajemnej pomocy, a w efekcie wzrost solidarności międzyludzkiej oraz zaufania społecznego.
Taka zmiana postaw powinna skutkować promocją wolontariatu, zachęcać do wstąpienia w szeregi wolontariuszy, spowodować, że z ich pomocy będą korzystać także inne środowiska i grupy społeczne zainteresowane współpracą.
Program Korpusu Solidarności
Zaktualizowane 2023-10-12 @ 15:58:16 [aktualna wersja] przez NIW
Zaktualizowane 2023-10-12 @ 15:57:05 przez Maciej Jankowski
Zaktualizowane 2023-09-04 @ 18:55:04 przez Dawid Krupa