Przejdź do treści Wyszukiwarka Kontakt
newsletter1.jpg

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

  
Zgadzam się na przetwarzanie przez NIW-CRSO moich danych osobowych w celu wysyłki newslettera, zgodnie z Polityką prywatności NIW-CRSO.

DRUKUJ STRONĘ

Korpus Solidarności

line_nasze_programy.png
logo

Korpus Solidarności

Program wolontariatu systematycznego, którego celem jest kompleksowe wsparcie rozwoju długofalowej relacji między wolontariuszem a placówką korzystającą z jego świadczeń.

12 czerwca br. Rada Ministrów podjęła uchwałę dotyczącą przyjęcia zmian w Rządowym Programie Korpus Solidarności.

 

Uchwała nr 97 RM 2023 zm. program Korpus Solidarności zmienia dotychczasową nazwę zawierającą słowo „długoterminowy”, nadając jej brzmienie „Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030” oraz wprowadza szereg – ułatwiających uczestnictwo – zmian w Programie.

 

Wolontariat traktujemy jako stałe innowacyjne, kreatywne i nowoczesne zaangażowanie energii społecznej. Do takiej postawy zachęcamy wszystkich uczestników ruchu wolontariackiego.

 

Bez względu na nazewnictwo dokładamy wszelkich wysiłków, by wspierać systematyczne – właściwie przygotowane – działania wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu, jego organizatorów a także otoczenia. Wysiłki mające na celu budowanie w społeczeństwie postawy stałego i pełnego entuzjazmu zaangażowania w działania dobrowolne nakierowane na tworzenie dobra wspólnego.

 

Zapraszamy po zapoznania się z tekstem programu „Korpus Solidarności – Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030”.

Program Korpusu Solidarności koncentruje się na czterech grupach odbiorców:

  • wolontariuszach,
  • organizatorach wolontariatu,
  • koordynatorach wolontariatu,
  • otoczeniu wolontariatu.

Korpus Solidarności jest oparty na modelu wolontariatu systematycznego. Jak wynika z badań, jest to najbardziej deficytowa forma działalności wolontariackiej Polaków. Koncentracja na tej formie wolontariatu nie oznacza jednocześnie deprecjonowania idei wolontariatu okazjonalnego lub akcyjnego, współtworzącego ważny obszar dobrowolnej i nieodpłatnej działalności na rzecz innych.

Wzmocnienie i rozwój wolontariatu systematycznego ma na celu podniesienie rangi działań wolontariackich, wzbudzenie zainteresowania wolontariatem oraz zachęcenie obywateli do zaangażowania w taką działalność. Powołanie Korpusu Solidarności ma też za zadanie upowszechnienie wolontariatu wśród organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, które do tej pory w małym stopniu albo tylko sporadycznie wykorzystywały aktywność wolontariacką.

Efektem wzmocnienia wolontariuszy i organizatorów wolontariatu uczestniczących w Programie, ma być objęcie realną pomocą osób i środowisk potrzebujących wsparcia. Wszystkie podejmowane działania mają na celu wzrost wrażliwości na potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem lub wykluczonych społecznie, wzrost gotowości do wzajemnej pomocy, a w efekcie wzrost solidarności międzyludzkiej oraz zaufania społecznego.

Taka zmiana postaw powinna skutkować promocją wolontariatu, zachęcać do wstąpienia w szeregi wolontariuszy, spowodować, że z ich pomocy będą korzystać także inne środowiska i grupy społeczne zainteresowane współpracą.

Niw Bip
Korpus Solidarności
Podmiot udostępniający:
Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Wytworzył informację:
NIW
26 marca, 2021 13:14
Wprowadził informację do BIP:
NIW
26 marca, 2021 13:14
Ostatnio modyfikował:
Maciej Jankowski
12 października, 2023 15:58
Historia zmian:

Zaktualizowane 2023-10-12 @ 15:58:16 [aktualna wersja] przez NIW

Zaktualizowane 2023-10-12 @ 15:57:05 przez Maciej Jankowski

Zaktualizowane 2023-09-04 @ 18:55:04 przez Dawid Krupa

Newletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

  
Zgadzam się na przetwarzanie przez NIW-CRSO moich danych osobowych w celu wysyłki newslettera, zgodnie z Polityką prywatności NIW-CRSO.

Copyright ©2021 All rights reserved | Created by nFinity

Widget not in any sidebars

Powiadom znajomego!Powiadom znajomego o tej aktualności!
Udostępnij za pomocą:


MessengerFacebookEmailShare