Głównym celem Programu jest zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych w życie publiczne przez wsparcie inicjatyw młodzieżowych, wzrost ich znaczenia w życiu publicznym oraz wzmocnienie instytucjonalne.
W Programie wyodrębniono trzy priorytety merytoryczne, w ramach których uprawnione podmioty mogą składać oferty o dofinansowanie zadań.
Priorytet 1. Aktywizacja młodzieży w samorządach
Priorytet jest przeznaczony dla młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego oraz samorządów uczniowskich, studenckich i doktoranckich oraz uczelnianych organizacji studenckich i doktoranckich.
W ramach tego Priorytetu wyodrębniono dwie ścieżki tematyczne:
- Ścieżka 1. Tworzenie i aktywizacja rad młodzieżowych
- Ścieżka 2. Aktywizacja samorządów uczniowskich i studenckich
Priorytet 2. Organizacje młodzieżowe w życiu publicznym
Projekty realizowane w ramach tego priorytetu powinny przyczyniać się do zwiększania obecności organizacji młodzieżowych w życiu publicznym w działaniach dotyczących m.in. edukacji obywatelskiej, solidarności międzypokoleniowej, a także analizy sytuacji młodzieży.
Priorytet 3. Wzmocnienie kompetencji organizacji młodzieżowych
Projekty realizowane w ramach Priorytetu 3. powinny przyczyniać się do budowy i wzmocnienia potencjału organizacji młodzieżowych poprzez poprawę ich zarządzania, tworzenia i doskonalenia zasobów, tworzenia i rozwijania strategii działania organizacji.
Budżet Programu w latach 2022-2033 wynosi 230 mln zł.
Zaktualizowane 2022-08-19 @ 15:38:13 [aktualna wersja] przez NIW
Zaktualizowane 2022-08-17 @ 11:55:07 przez NIW
Zaktualizowane 2022-08-17 @ 11:53:51 przez NIW