Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033 dotyczy organizacji poradnictwa działających na rzecz upodmiotowienia osób doświadczających trudności życiowych, niesamodzielnych, niezaradnych życiowo, znajdujących się w kryzysie, wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, kształtując tym samym system wartości wspólnoty i wyrażając interesy społeczeństwa obywatelskiego.
Organizacje poradnicze poprzez realizację funkcji usługowej oraz artykulację i rzecznictwo interesów osób i grup społecznych, przyczyniają się do budowy i rozwoju dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, w którym osoby, które z różnych powodów znalazły się na peryferiach życia społecznego mogą skorzystać z praw przysługujących obywatelom w demokratycznym państwie.
W ramach Programu wspierane jest świadczenie usług poradniczych w następujących obszarach:
- poradnictwo prawne;
- poradnictwo obywatelskie;
- poradnictwo psychologiczne;
- poradnictwo rodzinno-pedagogiczne;
- poradnictwo konsumenckie;
- poradnictwo zawodowe.
Celem strategicznym Programu jest wzmocnienie działalności statutowej pożytku publicznego i rozwoju instytucjonalnego organizacji poradniczych jako partnera państwa w procesie upodmiotowienia obywateli. Wsparcie udzielone organizacjom obywatelskim, działającym w systemie poradnictwa oraz poprawa stabilności ich funkcjonowania powinny się przyczynić do zwiększenia efektywności i skuteczności tego systemu.
Program składa się z czterech Priorytetów:
Priorytet 1. Rozwój instytucjonalny: stabilność i nowoczesność organizacji poradnictwa i poprawa jakości świadczenia usług
Priorytet ten zakłada wsparcie organizacji prowadzących poradnictwo
i wspierających poradnictwo w zakresie ich rozwoju instytucjonalnego.
Priorytet 2. Wsparcie realizacji usług poradniczych
Priorytet 2. przewiduje wsparcie realizacji usług poradniczych, w szczególności
w przypadkach, gdy działalność taka jest zagrożona na skutek braku stabilności finansowej organizacji.
Priorytet 3. Edukacja – upowszechnienie – integracja
Dofinansowanie może zostać przeznaczone na działania edukacyjno-informacyjne społeczeństwa, w tym kampanie społeczne w zakresie dostępu do różnych form poradnictwa, upowszechniające znajomość przepisów prawa, wiedzę o dostępności do istniejącej sieci instytucji i organizacji świadczących usługi poradnictwa.
Priorytet 4. Regranting
W tym priorytecie założono wsparcie realizacji usług poradniczych przez podmioty nieposiadające osobowości prawnej (takie jak m.in. uniwersyteckie poradnie prawne oraz placówki poradnictwa rodzinnego związków wyznaniowych), które w związku z tym nie mogą samodzielnie zaciągać zobowiązań.
Budżet Programu na lata 2022-2033 wynosi 176,5 mln zł.
Zaktualizowane 2022-08-23 @ 11:40:34 [aktualna wersja] przez NIW
Zaktualizowane 2022-08-17 @ 14:00:16 przez NIW
Zaktualizowane 2022-08-17 @ 12:05:27 przez NIW